A hőszigetelés előnyei 7 pontban
Az energiaárak elképesztő drágulása kapcsán most azok is elgondolkoznak a hőszigetelés lehetőségén, akik eddig valamilyen okból ódzkodtak tőle. Nekik próbáljuk megkönnyíteni a döntést, miért is érdemes belevágni a kétségkívül nagy anyagi terhet jelentő hőszigetelésbe?
Miért jó ötlet a hőszigetelés?
Az új házak kapcsán nem kérdés, hogy az ingatlan hőszigetelő rendszerrel épüljön. 2021-től az Európai Unió területén kizárólag olyan korszerű ingatlanok kaphatnak lakhatási engedélyt, melyek minimális energiaigénnyel rendelkeznek. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy csak 0,22 W/m2K hőszigetelési hatékonyságú tervek valósulhatnak meg (a passzívházakra érvényes előírás közel áll ehhez: 0,15 W/m2K).
Az otthonok utólagos hőszigetelése nem törvényi előírás, hanem racionális döntés. A megfelelően kiválasztott és kivitelezett hőszigetelő rendszer alkalmazása számos előnnyel jár. Nézzük pontról-pontra, mik ezek az előnyök!
Pénzt takarítunk meg a hőszigeteléssel
A hőszigetelés csökkenti a fűtés és hűtés költségeit. Az épületek hőveszteségének 25-40 százaléka a falakon keresztül távozik. A korszerűtlen nyílászárók 15-25 százalék veszteségért felelnek. A födém pedig a hő 25-30 százaléka szökhet el. A lakóházunk átfogó szigetelése 25-30 százalékkal csökkentheti a háztartásunk energiaköltségeit. Ez a megtakarítás a sokszorosára emelkedett áram és gázárak mellett annak ellenére is 5-6 éven belüli megtérülést eredményezhet, hogy az építőanyagok és a munkadíjak is meredeken emelkedtek az elmúlt években.
Fontos azt is figyelembe venni, hogy ha csak anyagi szempontból vizsgáljuk a beruházást, nem elég csak a csökkenő rezsivel számolnunk. A jó hőszigetelés minden esetben megnöveli az ingatlan értékét. Az erre költött összeget befektetésként is tekinthetjük.
Jobb közérzetet biztosít a megfelelően szigetelt lakótér
A hőszigetelés csökkenti a belső térben tapasztalható hőingadozást. Télen egyenletesebben tartja a ház a meleget, nyáron jobban megőrzi a ház hűvösségét. Jelentősen nőhet a lakók komfortérzése.
Hőszigetelés – hangszigetelés – Kisebb zajhatás
A homlokzati szigetelés 10-15 cm vastagságban nem csak hőt szabályoz, hanem hangot is szigetel. Forgalmasabb környékeken szempont lehet, hogy ily módon csökkenthető a belső terek zajterhelése. Ezt nagyban segíti a megfelelő nyílászárók beépítése is, de már a falak beborításával is tapasztalható javulás e téren.
Egészségesebb lakótér, megszűnő hőhidak
A régebbi építésű házaknál a nem megfelelő kivitelezés gyakran eredményez hőhidakat. A falazat hidegebb zónái jó körülményeket biztosítanak a penész megjelenéséhez. A hideg részeken kicsapódik a belső térben jelenlévő pára és a nedves közegben beindulnak a penészgomba spórái. Hőszigeteléssel megszűntethetjük ezeket a hőhidakat, így tisztább, egészségesebb térben élhetünk. Fontos tudni, hogy ezek a pozitív hatások csak a szakszerűen megtervezett és kivitelezett, rendszerként felvitt hőszigetelés esetén érhetőek el. Amennyiben például a hőszigetelés közben nem fordítunk kellő figyelmet a lábazati szigetelésre (speciális anyagok használata), úgy elképzelhető, hogy pont a szigetelés miatt jellennek meg hőhidak a lakásban a lábazati sávban.
Esztétikai előnyök
A hőszigetelés záró mozzanata a nemesvakolat felvitele a hőszigetelő lapokra. A minőségi színezővakolat újjá varázsolja régi otthonunkat. A hétköznapok jobb közérzetéhez nagyban hozzájárul, hogy milyen környezetben élünk. Ezen sokat javíthat egy szépen színezett homlokzat. Nem utolsó sorban az ingatlan értékét is növeli a rendezett, egységes megjelenés.
Állagmegőrzés hőszigeteléssel
Elsősorban régebbi építésű ingatlanoknál számíthatunk arra, hogy a hőszigeteléssel a falak állagát is óvjuk. A külső burkolásnak köszö9nhetően csökken a falazat hőingadozása, kevésbé fog repedezni a fal. A külső csapadék nem találkozik többé a felülettel, így nem kell tartanunk a nedvesség romboló hatásaitól.
Környezettudatos viselkedés
A hőszigeteléssel csökken az épület fűtésigénye. Ezáltal kevesebb energiahordozót kell elégetnünk, kisebb lesz a károsanyag kibocsátásunk. Az évek során ez a megtakarítás jelentős mértékben csökkentheti az ökológiai lábnyomunkat.
Mindezeket figyelembe véve mondhatjuk, hogy a hőszigetelés jó döntés. Még ha ijesztőnek is tűnik a beruházás költsége, hosszú távon biztosan profitálni fog belőle.
Ha hasznosnak tartja a cikket, segítse munkánkat egy megosztással a Facebookon!