Nincs bosszantóbb dolog, mint mikor az otthonunk biztonságot adó falain megjelenik a penész. A probléma gyakoribb mint gondolná. Mit kell tenni a megelőzés érdekében és hogyan védekezzen, ha már szaporodásnak indult falain a penész?
Mégis, mitől alakul ki a penész?
A kellemetlen és egészségtelen penész megjelenése nincs összefüggésben az általános higiéniával. Tiszta lakásokban is éppúgy felüti fejét, ha a megfelelő körülmények alakulnak ki számára. A penész tulajdonképpen a gombák csoportjába tartozó soksejtű organizmus, melynek több ezer faját ismerjük. Az otthonokban megjelenő fajai kedvelik a hűvös, nedves környezetet. Főleg a régebbi építésű, kevésbé jól szigetelt épületek szerkezetében találunk hőhidakat, melyek hűvösebbek a körülöttük lévő felületeknél. A levegőben lévő pára a hidegebb felületeken könnyen kicsapódik paradicsomi állapotot teremtve a gombáknak.
A penész veszélyei
A penésszel szennyezett falak nem szépek, de ezen felül nagyobb gondot jelent, hogy egészségkárosító hatásuk is van. A telepekből levegőbe kerülő milliónyi spóra allergiás reakciót válthat ki (szemirritáció, krónikus köhögés, fejfájás és migrén, légzési nehézségek, kiütések, fáradékonyság, orrdugulás, tüsszögés). Rosszabb esetben légúti megbetegedéseket okozhat.
Ráadásul a penészgombák lebontják a környezetükben található szerves anyagokat, így szerkezeti károkat is okozhatnak (pl. fa tartóelemekben).
Hogyan előzhetjük meg a kialakulását?
Egyszerűnek tűnik a recept: csökkentsük a levegő páratartalmát, hogy kevesebb nedvesség csapódjon ki a hűvösebb részeken. Illetve csökkentsük a hideg falfelületeket a házunkban. A kivitelezés azonban már nem mindig ilyen egyszerű. Otthonunk levegőjének páratartalmát egyszerűen csökkenthetjük például szellőztetéssel. Fontos, hogy a házban ne álljon teljesen a levegő. Nyílászáró csere esetén gyakran megfigyelhető, hogy az új ablakok tökéletesen zárnak, így az addig jellemző, alig észlelhető levegőmozgás megszűnik a házban. Figyeljünk tehát, hogy jól szigetelő nyílászárók mellett biztosítva legyen a levegő mozgása.
A szellőztetés mellett ügyeljünk arra, hogy lehetőség szerint ne juttassunk felesleges nedvességet a levegőbe. A szobában teregetett ruhákból akár több liter víz kerülhet a levegőbe.
A hőhidak eltüntetése már nagyobb feladat. Régebbi építésű házak esetén csak komoly, költséges, szerkezeti átalakítással tudnánk ezt biztosítani, amire sokszor nincs lehetőség. Sajnos új építésű házaknál sem garantált, hogy minden tökéletes legyen. A szobák zugaiban, szekrénnyel elzárt északi falakon könnyen megtelepszik a penész. Figyeljünk oda, hogy falaink ne vizesedjenek. Ellenőrizzük az ereszcsatorna épségét és a faltövek külső környezetét. A csapadékvíz ne állhasson meg a falaink tövében.
Megoldások a penész ellen
Sajnos a penészgomba spórái nagyon hatékonyan terjednek. A levegőben keringve megtapadnak a falak felületén és hosszú ideig képesek várni, amíg megfelelő körülmények adódnak számukra. Ha egyszer megjelent a penész otthonunkban, nehéz teljesen megszabadulni tőle.
A penész eltüntetésének első lépése, hogy FIT penész- és algalemosóval átmossuk a fertőzött területet. A penészölő szer kiírtja a gombákat. A felületkezelés után tisztítsuk meg az elhalt penésztől a falat. Ekkor a falunk újra szép és penészmentes lesz, viszont nem lesz felkészítve arra, hogy meggátolja a gombák újbóli megjelenését.
Ha hosszútávon szeretnénk biztosítani falaink védelmét, akkor a következő festésnél válasszuk a FIT Prémium penészgátló falfestéket. A FIT legjobb minőségű akril beltéri falfestékébe olyan penészgátló anyagokat kevertünk, melyek évekig ellehetetlenítik a gombák szaporodását. A védekezés hatékonysága nagyban függ a környezettől, de általánosságban elmondhatjuk, hogy előbb kopik el a festés, minthogy lebomlana a penészgátló adalék a FIT prémium falfestékben.
Ha hasznosnak tartja a cikket, segítse munkánkat egy megosztással a Facebookon!