Hőszigetelés hőszigetelésre
Hogyan javíthatjuk a régi hőszigetelések hatásfokát
A homlokzati hőszigetelés első hulláma még a múlt évezredben elérte hazánkat. A 20-30 évvel ezelőtti rendszerek viszont egészen más paraméterekkel készültek, mint manapság. Általában 4-6 cm vastag szigetelőlapok kerültek fel a falakra. Ha valaki 10 cm-es EPS-ben gondolkozott, majdhogynem bolondnak nézték. Mára pedig a 4 cm-es szigetelőlap vastagsága a megmosolyogtató.
Mit tehetünk, ha othhonunk régi, mai szemmel elavult technikai paraméterű hőszigetelő rendszerrel rendelkezik?
Lebonthatjuk a régi rendszert és kezdhetjük a hőszigetelést nulláról. Tiszta helyzet, de sok szempontból extra költséges. Sok pluszmunkát jelent a bontás. Rengeteg építési hulladék jön le a falról, amelynek az elszállítása is költség. Végül ebben az esetben kukába dobjuk a korábbi rendszer minden pozitív hatását is.
Egy 6 cm vastagságú szigetelés kiegészítése 15 cm-es lapokkal nagyjából a felére csökkenti a fal hőátbocsátási tényezőjét. Ezzel a beruházással 15-20 százalékos megtakarítást érhetünk el. Logikus gondolat, hogy ha már úgyis ott van a falon, használjuk ki továbbra is a régi rendszer biztosította szigetelést. Kezeljük a régi hőszigetelő rendszert alapfelületként és arra dolgozzuk fel az új lapokat. Így elegendő lehet vékonyabb lapok használata az új rendszerben (pl. 20 cm helyett csak 15 cm).
Érdemes tehát bővítésen gondolkoznunk, de nem minden esetben alkalmas a régi felület egy újabb hőszigetelő réteg felhelyezésére.
A régi hőszigetelő rendszer felülvizsgálata
Ha meglévő hőszigetelésünk vastagságát szeretnénk bővíteni, alaposan fel kell mérnünk a régi rendszert. Fellazult, hiányos felületre nem szabad újabb réteget tenni. Érdemes lehet több helyen megbontani a hőszigetelő rendszert és feltárni egészen a falig. Így ellenőrizni tudjuk a ragasztó tartását, a dübelek állapotát és az üvegszövet hálót. Álatlánosságban elmondható, hogy csak tökéletes állapotú hőszigetelő rendszerre érdemes bővítést tenni. A kisebb sérüléseket javíthatjuk, de ha rendszer szinten tapasztalunk hiányosságokat, akkor válasszuk inkább a teljes bontást. Nehéz döntés, de hosszú távon kifizetődő.
Akkor is bontást javaslunk, ha a meglévő hőszigetelő rendszer az ingatlan falazatának nem megfelelő anyagból készült. Előfordul, hogy vályogházakra polisztirol táblás hőszigetelést tettek. Az EPS gátolja a vályog természetes szellőzését, ezáltal rontja a szilárdságát.
A meglévő hőszigetelő rendszer bővítése
Ha alapfelületünk sima, szilárd és mentes a laza, málló részektől, akkor előkészíthetjük az új hőszigetelő rendszer fogadására.
A felületet tisztítsuk meg. Célszerű lehet egy alapos vizes lemosás magasnyomású mosóval. A mosás után várjuk meg a teljes száradást.
Fontos lépés a felület feszültségmentesítése. A meglévő rendszer üvegszövet hálójában feszültség keletkezhet az új lapok dübelezésekor. Ezt úgy tudjuk elkerülni, hogy következetesen átvágjuk a régi beágyazott hálót. Használhatunk homlokzati marógépet, de lehetőleg minél kisebb mélységben vágjunk bele a fent lévú EPS lapokba. A bevágást négyzethálósan végezzük 30×30 cm-es osztással.
Ezután a hőszigetelő rendszer építésének lépési megegyeznek a hagyományosan, falazatra rakott rendszer lépéseivel. A dübelezésnél ügyeljünk rá, hogy az új dübelek ne csak a régi hőszigetelésben végződjenek. A dübel hosszának kiválasztásakor az új hőszigetelő lapok vastagságához hozzá kell adni a meglévő rendszer vastagságát is.
A hőszigetelő rendszer színezésénél ügyeljünk rá, hogy a szigetelőlapoknak megfelelő színezőakolatot válasszunk. A FIT színezővakolat családban minden típusú hőszigetelő laphoz kiváló minőségű, tartós vakolatot kínálunk. EPS, grafitos EPS rendszerekhez a nagyon jó áron elérhető FIT Bronze és a prémium minőségű FIT Silver színezővakolat javasolt. A páraáteresztő FIT Gold szilikonos vakolat a polisztirol lapok mellett közetgyapotos rendszerekhez is alkalmazható.
Ha hőszigetelő rendszerekkel kapcsolatos kérdése ven, hívja szakembereinket! Biztosan találunk megoldást problémájára.