A festékipari oldószerek 3 legnagyobb veszélye
Magyarországon közel 1500, az emberre kifejezetten ártalmas vegyi anyagot tartalmazó terméket használnak az építőiparban. Ezek nagy részénél a szervezetkárosító hatáson túl fennáll az oldószergőzök okozta robbanásveszély is.
Ezek az ártalmas vegyi anyagok leginkább a festő, mázoló munkakörben dolgozókat veszélyeztetik. Megelőzve olyan szakterületeket, mint a padlóburkoló, parkettázó, tetőfedő, nedvesség ellen szigetelő, savszigetelő, aszfaltútépítő, üveges, hegesztő és takarító.
A szobafestés során felhasznált veszélyes anyagok párolgása során megváltozik a munkakörnyezet mikroklímája. Szigorú munka-, egészség- és tűzvédelmi intézkedésekre lenne szükség, melyek betartását nem csak az ezzel járó kényelmetlenség (pl. maszkviselés), hanem a gyártók hiányos tájékoztatása is nehezíti. Előfordulhat, hogy a termékek csomagolásán nem jelzik kellő módon az anyag emberi szervezet károsító sajátosságait, így a felhasználás során folyamatosan veszélynek teszik ki a festőket.
Mik a szerves oldószereket tartalmazó bevonatok legnagyobb veszélyei?
- robbanásveszély
- mérgezésveszély
- természetkárosító veszély
Az oldószergőzök párolgásából adódó robbanásveszély
A festékek esztétikai funkciója mellett fontos, hogy védőréteget képeznek a bevont felületeken. A védelmet adó műgyanta sokszor szerves oldószerben hígítva kerülnek a festékesdobozokba. Az oldószer hígítók viszont nem épülnek be a védőrétegbe, hanem gőzzé alakulva elpárolognak. Ezért ezek az anyagok borzasztóan tűzveszélyesek. Általában „A” (fokozottan tűz- és robbanásveszélyes), vagy „B” (tűz és robbanásveszélyes) kategóriába sorolják őket. Különösen veszélyessé teszi ezeket az anyagokat az, hogy gőzeik gyújtási energiája igen alacsony. A gyújtási energia az a minimális energiaérték, mely a levegővel elegyedő gőzök robbanását idézi elő. Nem kell feltétlenül cigarettára gyújtanunk egy oldószeres térben. Elég mondjuk a PVC padlóburkolat elektrosztatikus feltöltődéséből származó kis szikra és kész a baj.
Ezzel szemben a FIT festékek tűzveszélyességi besorolása: „E” (nem tűzveszélyes). Ezt az szerves oldószerek teljes mellőzésével tudjuk elérni. A FIT festékekben és vakolatokban vizes diszperziót használunk. A száradási, kötési fázisban ártalmatlan vízpára képződik csupán. A vízbázisú festékek kiváló tartósságáról ebben a korábbi FIT Tudástár cikkben olvashat!
Az oldószerek párolgásának csak egyik veszélye a robbanás kockázata. Fontos tudnunk, hogy az oldószergőzök sűrűsége nagy, ezért a padlószinttől számított 0,5-1 méteres magasságban könnyen feldúsulhatnak. Ha valaki szerves oldószergőzzel szennyezett térben dolgozva megszédül és a padlóra esik, ott a koncentrált gőzök belélegzésével akár 5-10 perc alatt halálos mérgezést szenvedhet.
Az oldószergőzök hatása a szervezetre – mérgezésveszély
A szerves oldószerek erősen bódító hatásúak. Belélegzésük után a részegséghez hasonló érzés alakulhat ki, mely bágyadtsággal, egyensúlyromlással jár. Könnyű elképzelni milyen veszélyt rejt ez az állapot, ha valaki magasban, mondjuk létrán dolgozik! Az oldószerek másodlagos hatása az egyensúly- illetve eszméletvesztéssel járó esés fizikai ártalma. Ezen kívül viszont van ezeknek a szereknek egy elsődleges hatása is. A belső szerveket károsítva (vérképző szervek, vese, máj) hosszútávú károsodást idézhetnek elő a szervezetben.
Az oldószerek hatása a természetre
A szerves oldószerekkel készülő bevonatok gyártása során különösen fontos, hogy minden előírást szigorúan betartsanak. Az alapanyagok csomagolóanyagai veszélyes hulladékok, melyek a megfelelő ártalmatlanítás nélkül komoly kockázatot jelentenek a természetre. Náluk is nagyobb veszély a festékmaradékok és az üres dobozok kezelése. A természetes vizekbe szemétként kidobott edényzetből csordogáló oldószerek nem csak az emberi szerveztre jelentenek veszélyt, hanem károsíthatják a teljes bioszférát. Ne adjon esélyt a mérgező anyagoknak!
A védekezés lehetséges módjai
A legegyszerűbb védekezés a megfelelő anyagválasztás. Használjunk korszerű, tartós vízbázisú anyagokat. Ha kiiktatjuk az ártalmas anyagokat a munkafolyamatból, elkerüljük a robbanásveszélyt, a mérgezés és a fizikai sérülések kockázatát. A FIT termékpaletta fejlesztésekor ezért határoztuk meg alapelvként, hogy csakis környezetbarát, egészségre ártalmatlan anyagokat készítünk. Vizes diszperzióval nagy fedőképességű és kopásálló bel- és kültéri falfestékeket alkottunk. Megtaláltuk a módját, hogy nagy színválasztékban készíthessünk extra tartós vizes lazúr- és zománcfestékeket és még a legnagyobb igénybevételnek kitett parkettalakkra is van környezettudatos FIT megoldás.
Amennyiben a korszerű vízbázisú anyagok helyett szerves oldószeres festékkel, lakkal dolgozunk gondoskodnunk kell a helyiség megfelelő szellőzéséről! A helyiség mérete fordítottan arányos a gőzök okozta veszély nagyságával. Minél kisebb egy szoba, annál nagyobb az esélye, hogy az egészségesnél nagyobb mértékben dúsulnak fel benne az ártalmas anyagok.
A szellőztetésnél figyeljünk arra, hogy lehetőleg minél alacsonyabban áramoljon a levegő. Nem elég egy két méter magasan lévő kisablakot megnyitni.
A használt csomagolóanyagokat pedig kezeljük veszélyes hulladékként. Ne keverjük a kommunális szeméttel.
Forrásként használtuk Bónusz János: Oldószergőzök egészségi, robbanási és mérgezési veszélye című tanulmányát (http://www.vedelem.hu/letoltes/anyagok/48-oldoszergozok-egeszsegi-robbanasi-es-mergezesi-veszelye.pdf – elérés: 2022. augusztus 8.)
Ha hasznosnak tartja a cikket, segítse munkánkat egy megosztással a Facebookon!