Hogyan válasszunk kültéri falfestéket?
Miért kell külön falfesték beltérre és kültérre?
Otthonunk külső falfelületei erőteljesebben kitettek az időjárás romboló hatásainak. A csapadék, a nagy hőmérsékletingadozás, a szennyező anyagok lerakódása és persze a legnagyobb mumus, a Nap UV-sugárzása nagy feladatot jelentenek a festékgyárak vegyészeinek. A beltéren bevált receptúrák nem alkalmasak a kültéri felhasználásra. A homlokzatokra speciális anyagokat kell felvinnünk.
A kültéri falfestékek fajtái
Összetételük szerint négy nagy csoportba oszthatjuk a kültéri falfestékeket. Meszes, szilikát, szilikonos és akril bázisú anyagokat kínálnak a gyártók. Sorra vesszük ezen anyagok előnyeit és hátrányait, hogy megkönnyítsük a homlokzati festék választását.
Mész, meszes festék
Évszázados hagyománya van a falak meszes kezelésének. Kiváló páraáteresztő képességgel bír, így jól alkalmazható régi építésű vályog falazatokon. Fertőtlenítő, gombaölő hatása is előnyére szolgál. Mindezek ellenére mára már jelentősen visszaszorult az építőiparban mert jó tulajdonságai mellett számtalan hátránnyal jár alkalmazása.
A tiszta oltott mész nem fed jól. A megfelelő fehérség eléréséhez több rétegben kell felvinnünk. A sok munkával felvitt mészréteg pedig nem lesz tartós. Nagyanyáink korában minden évben újra kellett meszelni a portát. Az oltott mészből a falra kerülve kémiai reakció során lesz mészkő, mely a fal fehérségét adja. Viszont a meszelt falon végighúzva a kezünket tapasztaljuk, hogy a mészkőpor mechanikai hatásra lejön a falról. Ez abból adódik, hogy nincs benne kötőanyag.
A festékgyárakból kikerülő mészfestékek már tartalmaznak kötőanyagat és mindenféle töltőanyagot is. Ezek megjelenése a receptúrában mindenképpen a páraáteresztő képesség ellen hatnak. A mészfesték lúgos kémhatású anyag. Ebből adódik, hogy színezése korlátozottabb, mint például a diszperziós festékeké. A lúg hatására a szerves pigmentek elbomlanak, a festék színe hamarabb kifakul.
Szilikát festékek
Szintén nagy múltú technológia a szilikát (vízüveg) alapú festékgyártás. A mészfestékhez hasonlóan nagyon jó páraáteresztő képességgel rendelkezik, ezért lehet még sok esetben létjogosultsága a festékek között. Fontos tulajdonsága, hogy a falakra feldolgozva nem csak megszárad a festék, hanem az alapfelülettel kémiai reakcióba lép: erős szilikátkötés keletkezik. A kémiai kötés tartóssá teszi a bevonatot, de figyelnünk kell rá, hogy az alapfelületnek szilikát tartalmúnak kell lennie különben nem indul be a reakció! Szilikát festékkel kompatibilis felületek: mész-cement és cementvakolat, beton, ásványi alap, régi szilikátfesték réteg és vakolat, mészhomoktégla falazat, kőlap. Nem alkalmas: műanyag-, lakk-, olaj-, enyves és diszperziós festékkel kezelt és meszelt felületre valamint gipszkartonra.
Tartsuk észben, hogy az ablaküveg is szilikát tartalmú anyag. Így, ha a szilikát festékünk az üvegre csöppen azonnal el kell távolítanunk, mert száradás után a kémiai kötés miatt már eltávolíthatatlan lesz a festékcsepp. Ezeknél a festékeknél különösen fontos még az alkalmazási hőmérséklet. 10 fok alatt nem szabad dolgozni velük, mert alacsony hőmérsékleten nem indul be a kémiai reakció. A festék megszárad ugyan, de a kémiai kötés híján nem lesz tartós a bevonat.
A szilikát festék Ph értéke is magas, tehát lúgos közeg. A szerves pigmenteket lebontja, így a színezhetősége korlátozott.
Ellene szól még, hogy a diszperziós festékeknél lényegesen költségesebb az előállítása. Hajlamos a repedésre és erősen nedvszívó tulajdonsága miatt a foltosodásra. Eltarthatósága is lényegesen rövidebb, mint az akril bázisú festékeké.
Akril bázisú festékek
Olcsósága és számtalan kedvező tulajdonsága miatt a legelterjedtebb falfesték típus. Kötőanyaga akrilát. A fallal nem lép kémiai reakcióba, de száradással jól tapad, nem lehet ledörzsölni, mint a meszet. Megfelelő alapfelület esetén már akár egy rétegben is jól fed (Fit Prémium). Időjárásálló és kiválóan színezhető. A kültéren alkalmazott akril festékeknél is figyelembe kell vennünk a Nap UV-sugárzásának roncsoló hatását. Erről a pigmentkárosító hatásról részletesen írtunk egy korábbi Fit Tudástár bejegyzésben. Erősebb színek választásakor gondolnunk kell a különálló UV-védelemre is.
Használható-e kültéren a beltéri diszperziós falfesték?
Nem. A nagyobb igénybevétel miatt eltérő összetételű a két termék. Az időjárás viszontagságai miatt a kültéri homlokzatfesték kötőanyag tartalma magasabb, mint a beltéri társaié. Ideális esetben a kötőanyag tiszta akril. A Fit festékek közül a Fit Titán lábazati- pala- és betonfesték bír ilyen tulajdonsággal. A lábazati sávban a szokásosnál is nagyobb a környezeti terhelés, ezért itt indokolt a tiszta akril kötőanyag használata még akkor is, ha ez megdrágítja a termék árát.
Az akril festék akkor mindenre jó?
Nem. Sajnos a sok remek tulajdonság mellett van egy terület, ahol a diszperziós festékek nem teljesítenek olyan jól. Gyenge a páraáteresztő képességük. Minél nagyobb az akril kötőanyag aránya a festékben, annál kevésbé engedi a párát. Sok diszperziós festékre ráírják, hogy páraáteresztő, de ezt kezeljük fenntartással. A Fit akril festékek közül a beltérre fejlesztett Fit Optimum lélegzőképessége a legjobb, cserébe viszont csak fehér színben érhető el. A kültéri Silver Trend festékünk bátran színezhető, kopás és időjárásálló, viszont nem ajánljuk olyan falazatokra, ahol fontos a páraáteresztő képesség.
Szilikon festékek
A legfiatalabb versenyző a kültéri falfestékek piacán. Pár évtizedes múltra tekint vissza és biztosan fényes jövő áll előtte. A szilikongyanta kötőanyag remek tulajdonságokat biztosít a festéknek. Jól színezhető, kopásálló, vízlepergető és a legfontosabb: jó páraáteresztő képességgel bír. A szilikon festék esetében a kompromisszumot az ára jelenti. Sajnos a kötőanyag költségesebb az akrilnál, ezért elsősorban olyan felületekre ajánljuk, melyeknél a jó mechanikai tulajdonságok mellett fontos légáteresztő képesség. A Fit Gold Exclusive prémium minőségű szilikonos kültéri falfesték. A szokásos adalékanyagok mellett megnöveltük a csapó esővel szembeni ellenálló képességét és cseppmentes felvitelre optimalizáltuk. A műemlék épületek, vályog és a páraáteresztésre érzékeny falazóanyagok bevonata. De használhatjuk igényes családi házak homlokzatfestékének is, hogyha hosszantartó, jó megoldást keresünk.
Összegzés
Páraáteresztő, jól színezhető, tartós, olcsó – nincs olyan festék, amelyik minden területen jól teljesít. Ha fontos a páraáteresztő képesség, akkor a mészfesték, a szilikát- és a szilikonfesték jöhet szóba. A három közül mindent összevetve a szilikon festéket ajánljuk. Amennyiben nem szempont a páratáteresztés (például jó szigetelt, tégla falazatok esetében), akkor csakis akril bázisú festékben gondolkodjunk.
Ha hasznosnak tartja a cikket, segítse munkánkat egy megosztással a Facebookon!