Jobb-e az oldószeres festék a vizes bázisú társainál?
A lakKbenzin mítosz nyomában
Kezdetben volt az oldószeres festék. Lehetett zománc, lazúr, matt vagy fényes, fémre, fára – a sokféle márka egy valamiben biztosan egyezett. A festék hordozóanyaga nem oldódott vízben. Használatához szintetikus oldószerre volt szükség. Ezek a festékek büdösek. Használat után ecseteink és kezünk nehezen tisztítható ráadásul a szennyezett oldószer robbanásveszélyes és környezetszennyező.
Aztán a festékipar kifejlesztette a vizes bázisú bevonatokat. Ezekhez nincs szükségünk külön hígítóra, nincs kellemetlen szaguk és jóval veszélytelenebbek a környezetre. Ennyi jó tulajdonság mellett azt gondolhatnánk, hogy az oldószeres anyagok korszakának vége. És bár folyamatosan nő a víz bázisú anyagok aránya a felhasznált festékek között, az oldószerek nem tűntek el a boltok polcairól. Vajon miért nem?
Válasz lehet a hígító mítosza. Évtizedes beidegződéseken nem lehet egyik évről a másikra változtatni. Hogyha 50 évig egy bizonyos anyag jelenti a festéket, akkor abban minden rossz tulajdonsága ellenére jobban megbízunk, mint egy frissen megjelenő, új termékben. Sokan állítják, hogy az oldószeres festékek tartósabbak, minőségibbek, mint a vizes társaik. Valóban így van ez? Vizsgáljuk meg közelebbről a dolgot!
Nem. Az oldószeres festékek nem jobb minőségűek a vízbázisú festékeknél.
Illetve pontosítsunk: a festékek minősége elsősorban nem attól függ, hogy szintetikus szer, vagy víz oldja a bevonandó felületen filmet képező hordozóanyagot. Mindkét fajta anyagból találunk csapnivaló minőségűt és első osztályút is a boltokban. A festék tartósságát a hordozóanyag és a különböző tulajdonságjavító adalékanyagok minősége és mennyisége határozza meg.
Tehát vízbázisú festékkel ugyanazt a minőséget, tartósságot elérjük, mint az oldószeres társával.
Mi a FIT laborban a vizes bázisú bevonatok mellett tettük le a voksunkat. Egyszerűen azért, mert látjuk, hogy vízoldékony anyagokból tudunk ugyanolyan (sőt jobb minőségű) festéket gyártani, mint az oldószeres termékek. Ráadásul a gyártás és a felhasználás során a környezeti terhelés összehasonlíthatatlanul kisebb a víz bázisú festékek esetén.
A festékek időjárás állóságáért és tartósságáért a hozzáadott adalékanyagok felelnek. A kültéri festékek legnagyobb ellensége a Nap UV-sugárzása. Megfelelő UV védelem nélkül az oldószeres és a vízbázisú festékek is nagyon hamar elveszítik védelmi tulajdonságaikat. A FIT zománc- és lazúrfestékekben egyaránt nagy mennyiségű UV-szűrő adalékanyag került, így ezek az anyagok hosszú éveken át megtartják eredeti formájukat. Emellett minden festékünkbe kerül csepegésgátló adalék, ami a tartósságra nincs hatással, viszont az eldolgozást nagyban megkönnyíti.
Oldószeres festékek
A hagyományos lazúrokban általában alkidgyanta hordozóanyagot találunk, melyet lakkbenzinnel lehet hígítani. A lakkbenzin robbanásveszélyes anyag. Gőze hosszabb ideig belélegezve egészségügyi panaszokat okozhat. Természetes vizekbe kerülve a felszínen vékony rétegben, szélesen elterül és elzárja a vizet az oxigéntől. Gondos felhasználás során is előfordul, hogy elcseppen a festék vagy a munka végeztével, a szerszámok megtisztítása után a szennyezett lakkbenzin nem a megfelelő helyre kerül. Az olajos oldószeres bevonatok jellemzője, hogy lassan száradnak. Ez tűző napon, meleg nyári időben előny lehet, de az esetek nagy többségében nem az. A probléma kiküszöbölésére száradás gyorsító adalékanyagokat kevernek a festékbe, melyek jellemzően az egészségre káros nehézfém sók.
Vizes festékek
A vízbázisú festékekben akril hordozóanyagot találunk. A FIT receptekben az akril mellett poliuretánt használunk, mely ugyan megnöveli a gyártás költségét, de páratlan tartósságot ad az anyagnak. A vizes bevonatok száradási ideje nagyon rövid, ezért az oldószeresekkel ellentétben ezekbe száradás lassító anyagokat kell keverni. Ám ezek a nagy melegben száradást lassító anyagok nem jelentenek veszélyt a környezetre és a felhasználókra. A festőeszközök tisztítását vízzel tudjuk elvégezni, amely egyértelműen környezet-barátabb megoldás, ráadásul plusz költséget sem jelent.
Az oldószerek ideje tehát lassan lejár. Minőségben nem jobbak, mint a vízbázisú anyagok. Az egészségre és a környezetre viszont jóval károsabbak. Ahogy megtapasztaljuk a minőségi vizes festékek tudását, nem lesz kérdés, hogy melyiket válasszuk.
Ha hasznosnak tartja a cikket, segítse munkánkat egy megosztással a Facebookon!