Polisztirol vagy kőzetgyapot legyen a hőszigetelő rendszer alapja?
Anyagválasztási segédlet
Mára már nem kérdés, hogy szigeteljük-e otthonunkat. Új építésű családi házat nem adnak át energetikai tanúsítvány nélkül, de a használt lakások adás-vétele esetén is csatolni kell az ingatlan hőszigetelési jegyzőkönyvét. Az energia drága, a szigetelés érték. Miért is?
- Közvetlenül pénzt takarítunk meg vele, ami a kisebb fűtésszámlában realizálódik
- Nő az ingatlanunk forgalmi értéke és eladhatósága
- A szigetelés védi a ház szerkezeti elemeit
- Komfortosabb, élhetőbb tereket biztosít otthonunkban
- Megújul, megszépül tőle a házunk – a hőszigetelő rendszer utolsó rétege a színezővakolat
Egy családi ház hőszigetelése nagy beruházás. Fontos, hogy minőségi, jó anyagokkal dolgozzunk és hogy szakszerű legyen a kivitelezés. Nem mindig a legdrágább megoldás a legjobb. Okos tervezéssel sokat spórolhatunk a hőszigetelő rendszeren úgy, hogy az nem megy a minőség rovására.
A hőszigetelő rendszer legdrágább része a szigetelőanyag. Fontos, hogy a házunknak legmegfelelőbb anyagot válasszuk. Ehhez próbálunk most pár támpontot adni.
Polisztirol vagy kőzetgyapot?
Ez viszonylag egyszerű kérdés. A kőzetgyapot bármilyen falazatra megfelelő választás lehet, de drágább, mint a polisztirol. A habosított műanyag használatával 20-40 százalékot is spórolhatunk, de pár területen kompromisszumot kell kötnünk. Mik a kizáró okai a polisztirol használatának?
Ne használjunk polisztirolt olyan falazaton, ahol fontos szempont a páraáteresztő képesség. Így például kerüljük ezt az anyagot vályogházak szigetelésénél. A műanyag lapokkal fedett vályogfalban bent reked a pára. A vályog kiváló építőanyag, de egy komoly ellensége van: a nedvesség. A vizesedő vályogfalak állékonysága drasztikusan romlik. Általában nem javasolt az ilyen anyagból épült házak külső szigetelése. Ha mégis muszáj, akkor csakis kőzetgyapot táblával és lélegző színezővakolattal dolgozzunk! A páraáteresztő képesség előnye továbbá, hogy csökkenti a lakótérben a penészképződés esélyét.
Ne használjunk polisztirolt fokozott tűzveszélynek kitett helyeken. A kőzetgyapot jól tűri a magas hőmérsékletet. Az ásványi tábákkal szigetelt falak lassítják a tűz terjedését. Fontos megemlíteni, hogy hiába éghető a polisztirol, a szakszerűen felhelyezett lapok nem jelentenek nagy tűzvédelmi kockázatot.
Nem kizáró ok, de fontos szempont lehet, hogy forgalmas, zajos környéken szintén célszerűbb kőzetgyapottal szigetelni. A polisztirol táblák hangszigetelő képessége töredéke csupán a szálas szerkezetű kőzetgyapot táblákénak. Ha kivitelezéskor spórolunk és EPS táblákat teszünk fel, később biztosan bánni fogjuk mert zajosabb lesz otthonunk.
Röviden a hőszigetelő rendszer szigetelőanyagairól
A kőzetgyapot: páraáteresztő, tűzálló, jó hangszigetelő, drága
A polisztirol: párazáró, éghető, kevésbé jó hangszigetelő, olcsó(bb)
Expandált polisztirol keményhab lemez (EPS)
Ha polisztirol táblával szigetel, akkor Ön is a többséggel tart. Magyarországon a hőszigetelések 80 százalékát EPS lapokkal készítik. Ha nem szempont a páraáteresztés és nem zajos a környék, akkor ez kiváló, költséghatékony megoldás.
Az EPS táblák között is többféle megoldást találunk. A megszokott fehér „Hungarocell” táblák mellett megjelentek az anyagukban grafittal dúsított, szürke EPS táblák. A grafitos EPS hőszigetelő képessége akár 30 százalékkal is jobb lehet fehér társánál. Ez akkor lehet előny, ha valamiért limitált a felrakható lapok vastagsága. Egy 10 cm vastag grafitos lap megközelíti a 15 cm-es hagyományos EPS tábla hőszigetelő képességét.
A grafitos EPS felvitelekor viszont különösen figyelni kell a külső hőmérsékletre. Ezek a táblák a nyári napsütésben felragasztva sokkal jobban felmelegednek, mint a fehér színű lapok. A magas hőmérsékleten hajlamosak a vetemedésre.
A FIT hőszigetelő rendszerek sima és grafitos EPS lapokkal is elérhetőek. Mi csak a legmegbízhatóbb gyártók, minőségi lapjaival dolgozunk (Bachl, Thermodam, Austrotherm) így tudjuk biztosítani ügyfeleinknek a hosszútávú FIT rendszergaranciát.
Ásványgyapot szigetelő táblák a hőszigetelő rendszerben
Ha kőzetgyapot szigetelést választ érdemes figyelni az anyag hővezetési tényezőjére (lambda, jele: λ). Minél kisebb az érték annál jobb.
Kőzetgyapot esetén is többféle megoldással találkozhatunk. Homlokzat szigeteléshez legelterjedtebbek az egyrétegű ásványi gyapot táblák. Megjelent a piacon a kétrétegű változat is, melynél egy 2 cm vastag keményebb réteg alatt találjuk a hagyományos szálas szerkezetet. Ezek a táblák a kemény külső felületüknek köszönhetően jobban ellenállnak a mechanikai igénybevételnek, könnyebben hálózhatók és jobb a hőszigetelő képességük (kb. 10 százalékkal). Cserébe természetesen magasabb áron kapjuk meg őket.
Különböző szigetelőanyaghoz különböző színezővakolat
A szigetelőanyag választás után ne hanyagoljuk el a laphoz megfelelő színezővakolat kiválasztását sem. Hiába költünk többet a kőzetgyapot táblákra, ha utána a felületet lezárjuk egy hagyományos, akril bázisú színezővakolattal. Így elveszítjük a kőzetgyapot páraáteresztő előnyét!
A FIT gyárban szerencsés helyzetben vagyunk, mert a gyártócsarnokhoz szervesen kapcsolódik a laborunk és helyben fejlesztjük, teszteljük a különböző szigetelőanyagokhoz a legoptimálisabb ragasztó és bevonó anyagokat. A kőzetgyapot táblák ragasztásához például sok helyen az EPS táblák ragasztótapaszát adják. Nálunk speciális, kőzetgyapot-kompatibilis ragasztó készül.
Még fontosabb a színezővakolat. Az EPS rendszerekhez kétféle vakolatot kínálunk. A FIT Silver színezővakolat csúcsminőségű akril bevonat. A gazdaságosabb FIT Bronze vakolatot szintén EPS rendszerekhez fejlesztettük. A kedvezőbb árát a szűkebb színválasztékkal tudjuk biztosítani. A FIT Bronze vakolat erősebb színekben nem érhető el, de a legtrendibb pasztelles árnyalatok rendelkezésre állnak.
A kőzetgyapot rendszerek színezője a FIT Gold szilikonos lélegző vakolat. A páraáteresztő funkció mellett ez a termék rendelkezik a legjobb mechanikai tulajdonságokkal és színtartóssággal. A szilikonos vakolatot EPS rendszerekhez is ajánljuk – a piacon elérhető legjobb minőséget képviseli.
Bármilyen anyaggal szigetel, ha a magyar fejlesztésű FIT anyagokat használja, garantáltan tartós megoldást választ!
Ha hasznosnak tartja a cikket, segítse munkánkat egy megosztással a Facebookon!