Mennyi dübelre van szükségünk hőszigeteléskor?
Anyagszükséglet számítás II. rész
Lehet, hogy a munkadíjon spórolnánk házunk hőszigetelésekor, vagy csak előzetesen szeretnénk tudni, hogy mennyi lesz az összkiadásunk – bármi is legyen a motiváció, egy ilyen nagy beruházásnál jó, ha tisztában vagyunk a költségekkel. A Fit Tudástárban végig vesszük a hőszigetelő rendszer elemeinek anyagszükségletét, hogy pontosabban tudjon számolni tervezéskor.
- Korábbi bejegyzésünkben megnéztük, hogy mennyi ragasztótapaszra van szükség a hőszigeteléshez.
A dübelek a hőszigetelő rendszer mellékszereplői. Általában a szigetelő lapokkal vagyunk elfoglalva – milyen anyagot használjunk, milyen vastagságban menjen fel a falra és legfőképpen, mennyire szaladtak el az árak. Szintén reflektorfényben állnak a színezővakolatok, hiszen ezek határozzák meg az otthonunk látványát évtizedekre – nem mindegy, hogy milyen minőséget vásárolunk. A dübelek viszont jelentőségükhöz képest méltatlanul háttérbe vannak szorítva.
A dübel a hőszigetelő rendszer tartósságának biztosítéka.
Hiába vásárolunk minőségi szigetelőlapot a legjobb ragasztótapasszal és színezővakolattal. Ha nem megfelelően dübelezünk, a végeredmény csapnivaló lesz. A tárcsás rögzítők mechanikailag, oldhatatlanul rögzítik a lapokat a falazathoz. Régebben elterjedt nézet volt, hogy földszintes épületekhez és vakolatlan felületre ragasztott lapokhoz nem kell dübel. Ez igazolható is volt abban az időben, amikor az EPS lapok átlagos vastagsága 4-5 centiméter volt. A 15-20 cm vastagságú szigetelés felvitelekor minden esetben használjunk dübelt! Ezzel garantáljuk, hogy a szigetelőanyag súlya és az évtizedeken át ható szél, hőmérséklet ingadozás sem fogja meggyengíteni a rendszerünket.
Az EPS lapok sajátossága, hogy hő hatására változik térfogatuk. Ebből adódik a „matrac” effektnek hívott jelenség. A táblák közepe nagy melegben kidomborodik, „hasa lesz”. Hidegben pedig a szélek pöndörödnek fel. Ez a jelenség súrlófénynél jól látható a dübelezés nélküli polisztirol szigeteléseken.
Sajnos gyakori eset a hírekben, hogy nem megfelelően felvitt hőszigetelő rendszer egyszerűen leszakad a homlokzatról. A kokány ragasztás mellett ilyenkor szinte mindig megfigyelhetjük a dübelezés hiányát vagy szakszerűtlen alkalmazását.
A szakszerűség a megfelelő anyagválasztással kezdődik. Sokféle típus érhető el a piacon. Ebben a cikkben csak a legelterjedtebb, beütőszeges dübelekkel foglalkozunk. A szigetelőanyag vastagságából kiindulva kell meghatároznunk a dübel hosszúságát. Fontos, hogy a dübel falazatba nyíló vége pont a gyárilag megadott mélységben kerüljön be a falba (általában 3-4 cm). Ha mélyebbre csúszik egy üreges téglafalban, elképzelhető, hogy nem feszül bele a légrésbe, így nem tart semmit. Hasonlóképpen nem tart majd, hogyha nem éri el a szilárd falazatot, mert mondjuk csak a régi vakolatban végződik. A megfelelő dübelhossz számítási képlete:
Szigetelőanyag vastagsága + a régi vakolat vastagsága (hogyha van vakolat a falon – fel kell tárni a vastagságát, általában 2-3 cm)+ homlokzati ragasztó vastagsága (1 cm)+ a dübel elhelyezési mélysége (általában 3-4 cm – le tudjuk mérni az üzletben: ez a dübel szétnyíló végének hossza)
Egy 10 cm vastagságú szigetelésnél általában az optimális dübelhossz: új építésű háznál: 160 mm, régebbi ingatlannál: 180 mm. A dübelhossz mérete minden esetben függ a konkrét falazattól!
Ne ijedjünk meg, hogyha azt tapasztaljuk egy régi ház szigetelésénél, hogy a különböző falfelületek, különböző méretű dübeleket igényelnek. Eltérő lehet az alapfelület vagy egyenetlen lehet a homlokzat. Ilyenkor ugyanabból a típusból vásároljunk többféle méretű darabokat.
A legelterjedtebb dübel típusok
A méret meghatározása után ki kell választanunk a megfelelő típust. A beütőszeges technológián belül is többféle megoldást találunk. Az EPS lapok viszonylag könnyűek, így a műanyag beütőszeges változat is megtartja. A nehezebb kőzetgyapot táblák rögzítéséhez viszont használjunk fém beütőszeges dübeleket. A fém szeg külső végén legyen egy másfél centis műanyag rátét a hőhíd minimalizálása miatt. A műanyag és a fém beütőszeges dübelek között az árkülönbség átlagosan kétszeres (a fém a drágább).
Rengeteg gyártó kínálja termékeit a piacon. Sok esetben viszont csak dübelnek látszó tárgyakról beszélhetünk. A gyengébb minőségű, fröccsöntött tartóelemek tartóssága kiszámíthatatlan. A FIT hőszigetelő rendszerek esetében Ejot és Koelner dübeleket ajánlunk partnereinknek. Ezek a gyártók szabványos, bevizsgált, megbízható minőségű elemeket kínálnak.
Alkalmazás
Bármilyen szigetelőanyagot használunk (EPS, kőzetgyapot), az első lépés, hogy ragasszuk fel a lapokat a felületre. Ez általában speciális zsákos ragasztótapasszal történik pont-perem módszer alkalmazásával. A táblák legalább 40 százalékát fedje ragasztó. A táblák közötti esetleges hézagokat purhabbal töltsük ki (sose tömítsük a fugákat ragasztótapasszal).
Várjuk meg, míg megköt a ragasztó – ehhez általában egy nap elégséges. Csiszoljuk egyenletesre a felületet. A függőleges toldásokat vízszintesen, vízszinteseket függőlegesen csiszoljuk. Hosszú vízmértékkel ellenőrizzük munkánkat. Ezután következhet a dübelek felhelyezése.
Dübelezési sémák
A legelterjedtebb séma a T-betű alakú elrendezés. EPS táblák rögzítéséhez használjuk. Kőzetgyapot táblákat W-sémával dübelezzük.
Hosszú fúrószárral megfúrjuk a dübelek helyét. Figyeljünk rá, hogy üreges téglafal fúrásakor ne használjunk ütvefúrót. Összeropanthatjuk a tégla belsejében lévő kevésbé szilárd cellákat, így nem lesz, amibe belefeszülhet a dübel vége. A megfelelő séma alapján előfúrt lyukakba behelyezzük a dübeleket, majd becsúsztatjuk a beütőszeget és kalapáccsal finoman a helyére ütjük. Fontos továbbá, hogy minden dübel fogjon. Hogyha a beütöszeggel ellátott dübel kézzel kimozdítható, vegyük ki és fúrjunk az eredeti lyuk mellett 10 centiméterre egy új nyílást.
A szükséges dübelszám
A T-séma szerinti rögzítéshez általában 6 db dübel/m2 képletet alkalmazzuk. Ilyenkor minden illesztés kap egy dübelt plusz a táblák közepére is helyezünk egyet. Ennél is masszívabb tartást ad, hogyha az illesztések mellett a táblák közepére két darab dübel kerül. Így az anyagszükséglet: 8 db/m2 lesz. Ennél több dübelt alkalmazhatunk – van 10, 12 és 14 db/m2-es elrendezés is, de általánosságban a 8 db már megbízható rögzítést eredményez. A magasban lévő és a peremhez közeli részeken indokolt lehet a dübelek sűrítése.
A lényeg röviden:
- minden esetben dübelekkel is rögzítsük a táblákat
- figyeljünk a minőségre, a nagyon olcsó dübel gyanús – ráfizetünk, hogyha nem tart majd rendesen
- A szigetelőtábla anyaga meghatározza a dübel típusát: EPS – jó a műanyag beütőszeges, kőzetgyapot – kell a fém beütőszeges
- számoljunk 6 db/m2 mennyiséggel – hogyha nagy magasságba kerül a szigetelés, akkor növeljük a dübelszámot
Bónusz tartalom
Hogyan tudjuk olcsón, házilag megoldani a dübelek süllyesztését? – olvassa el a FIT Tudástár erről szóló cikkét!
Ha hasznosnak tartja a cikket, segítse munkánkat egy megosztással a Facebookon!