Hőszigetelés sülyesztett dübelezése – olcsón, házilag
A dübelek a hőszigetelő rendszer kevés figyelmet kapó elemei. Pedig, ha rosszul alkalmazzuk őket, könnyen tönkre mehet az egész szigetelés. A mai standardnak számító 10+ cm vastagságú szigetelőtáblák rögzítését nem bízhatjuk csupán a ragasztótapaszra. A mechanikai rögzítés garantálja a több évtizedes, megbízható kötést.
Szükséges anyagmennyiség és dübelezési sémák a Fit Tudástárban
A gyártók sokféle megoldást kínálnak. A legelterjedtebb (és legolcsóbb) a beütőszeges verzió. Az EPS rendszereknél műanyag-, a kőzetgyapot tábláknál fém beütőszeggel. Előnyük a kedvező ár és az egyszerű alkalmazhatóság. Hátrányuk, hogy a csavar- és az önmetsző dübeleknél gyengébb a tartásuk és mivel a szigetelőtábla felszínét fogják, számolnunk kell hőhíd képződéssel.
A hőhídak elkerülésére fejlesztették ki a süllyesztett dübeleket úgy, mint a csavar- vagy az önmetsző dübel. Mindkettő jellemzője, hogy a szigetelőtábla anyagába süllyed a dübel tányérja. A csavardübeleknél a tányér fölé a szigetelés anyagával megegyező hőhídmentesítő pogácsa kerül. Az önmetsző dübel tányérja „behúzza” magát a szigetelőtábla anyagába. Végül ezt is egy kisméretű polisztirol záródugóval hőhíd mentesítik.
A süllyesztett dübelek előnye még a hagyományos darabokhoz képest, hogy a felszín anyaga egybefüggő polisztirol lehet, melyet tökéletesen síkra lehet csiszolni. A beütőszeges dübelek tányérja 1-1,5 mm mélységben behúzódik a szigetelőtábla felszínébe. Ezt a kis egyenetlenséget ragasztótapasszal töltik ki. Amennyiben nem várják meg a dübelek feletti ragasztótapasz tökéletes kiszáradását és idő előtt behálózzák a felületet, az eltérő vastagságú tapasz száradásakor a homlokzaton kirajzolódhat a dübelek helye. Extrém esetben az eltérő árnyalat még a színezővakolaton is átüthet.
Süllyesztett dübelezés olcsón házilag
Mit tegyünk, ha hőhídmentes, tökéletes esztétikájú szigetelést szeretnénk házunkra, de nem szeretnénk kifizetni a süllyesztett dübelek közel kétszeres árát (az egyszerű beütőszeges dübelekhez képest)? Vegyítsük a két technológiát. Egy egyszerű polisztirol marófej segítségével 2 cm mélységű, 73 mm átmérőjű lyukakat marhatunk a táblákba. A dübelkiosztást egy korábbi cikkben részletesen tárgyaltuk. A beütő dübeleket ezután a megszokott módon rögzítjük, de úgy, hogy a tányérjuk a bemart mélyedésekbe kerüljenek.
Olcsó beütődübelből süllyesztett rögzítés – lépésről lépésre
1. a dübel helyének kimarása az EPS táblából
2. a dübel hosszának megfelelő lyuk fúrása a szigetelőtáblába és a falba
3. a dübel behelyezése a lyukba
4. a beütőszeg behelyezése és beütése (óvatosan!)
5. a záró EPS pogácsa behelyezése
6. az esetleges rések tömítése purhabbal
A polisztirol pogácsa elkészítése házilag
Az 5. pontban használt EPS korongokat megvásárolhatjuk készen, de sokkal jobban jövünk ki, ha magunk készítjük el őket. Egy egyszerű fa körkivágó szett segítségével 2 cm vastagságú polisztirol táblákból könnyen ki tudjuk vágni a korongokat (a középső fúrószárat távolítsuk el a körkivágóból, hogy ne lyukassza át a korongokat). Egyszerű, gyors, olcsó megoldás.
A süllyesztett dübelezés után a felületet átcsiszoljuk és máris kezdhetjük a behálózást FIT ragasztótapasszal.
Üvegszövet háló beágyazása FIT ragasztótapasszall
Ha hasznosnak tartja a cikket, segítse munkánkat egy megosztással a Facebookon!