Miért fontos a vakolat színének UV-védelme?
Megszoktuk már, hogy nyáron erős napsütésben bőrünket naptejjel, szemünket speciális napszemüveggel védjük az UV-sugárzás hatásaitól. Gondolt már arra, hogy az emberi szervezetre káros sugárzás, milyen hatással van a környezetünk egyéb elemeire? Körültekintően odafigyelünk bőrünk védelmére, de eléggé tudatosak vagyunk, ha otthonunk homlokzati falainak védelméről van szó? Miért káros az UV-sugárzás, milyen hatása van a színezőanyagokra és hogyan védekezhetünk ellene?
Az alapok: mi fán terem az UV-sugárzás?
Az emberi szem csak egy bizonyos hullámhossz tartományban képes érzékelni a fényt. Ennek a tartománynak az alsó része az ibolya (másnéven viola) szín. Az ezen túli tartományt ultraviolának, rövidítve UV-nak nevezik. Legnagyobb természetes forrása a Nap. Anyagok erőteljes izzításával mesterségesen is előállítható. Jellemző példa erre az ívhegesztés. Az UV-sugárzást nem látjuk, hatásait viszont érzékeljük szervezetünkön és környezetünk elemein.
Az UV-sugárzás hatása
A ultraviola sugarak szervezetre gyakorolt hatása elsősorban a szemen és a bőrön láthatók. Áthatolnak a bőr külső védelmi rétegén (felhám) és a behatás időtartamának és intenzitásának függvényében bőrpírt vagy akár égési sérüléseket okoznak. A látószervünket érő sugárzás szemkáprázást, átmeneti vakságot is okozhat. Ezért elengedhetetlen eszköz a hegesztéskor a megfelelő védőszemüveg. A sugárzás nem válogat. Az emberi szervezeten kívül reakcióba lép otthonaink kültéri falfelületeivel is.
Miért fakul ki a vakolat színe?
Az UV-sugárzás erőteljes reakcióba lép a szerves anyagokkal. A homlokzati falfestékek és vékonyvakolatok színezéséhez használt kötőanyag és a pigmentek jórésze szerves. A sugárzás hatására a kötőanyagban minimális mértékben káros, bomló folyamatok indulnak. A bomlás hatására szabad gyök és ezáltal instabil, nagyon reaktív anyag keletkezik. A szabad elektronnal rendelkező vegyület törekszik a stabilitásra és reakcióba lép a közelében található gyengébb szerves anyagokkal. Ez jellemzően a szerves pigment, ami a folyamat során átalakul és elveszti pigment tulajdonságait, a szín fakulni kezd.
Mit tehetünk a színezővakolat fakulása ellen?
Kézenfekvő megoldás, hogy lehetőség szerint a színezéshez használjunk szervetlen pigmenteket. Ezekre nincsenek hatással az UV-sugárzáskor keletkező szabad gyökök, így színük tartósan megmarad. Ezt a módszert alkalmazzuk is a FIT homlokzatfestékek és vékonyvakolatok gyártásakor. A probléma csak az, hogy nem minden színt lehet szervetlen színezékkel előállítani. Például élénk piros, lila színeket csak szerves paszta felhasználásával kapunk.
Létra a falon
Érdekes jelenséget figyeltünk meg az ezredforduló környékén. Húsz évvel ezelőtt kezdtek terjedni Magyarországon a ma már általánosan használt színezővakolatok. Az UV-védelemre nem fordítottak még túl nagy figyelmet. Az akkoriban népszerű narancssárga bevonatok készítéséhez szerves piros és szervetlen citromsárga pigmenteket használtak. A napsütés érte felületeken a kötőanyagból felszabaduló szabad gyökök elkezdték lekötni és átalakítani a szerves színezőanyagokat. A narancssárgából eltűnt a piros. A falak kisárgultak. Különösen látványos volt ez a folyamat, ha a falra a gazda valamilyen szerszámot, mondjuk egy létrát akasztott. A létra mögötti részen nem érte UV-sugárzás a felületet, így a létra leakasztása után a citromsárga falon gyönyörűen látható volt a létra élénk narancssárga mintázata.
Hogyan védekezzünk az UV-sugárzás ellen?
A védekezés alapjait a festékgyárak laboratóriumában teremtjük meg. A FIT homlokzatfestékek és színezővakolatok fejlesztésekor törekszünk a szervetlen színezékek minél sokrétűbb felhasználására. Kültéri bevonataink ezzel a szemlélettel készülnek.
A felhasználók igényei miatt viszont néha elkerülhetetlen, hogy szerves színezék kerüljön a termékeinkbe. Ezeknél a színeknél sem bízhatjuk a véletlenre a tartósságot. A védelmükre fejlesztettük ki a homlokzati UV-védő FIT UV-Protect bevonatunkat.
Hogyan működik az UV-védő szer?
A FIT UV-Protect hatása többrétű. Első körben kiszűri a napfényből az ultraviola sugarak egy részét. Ezzel már megtöbbszörözzük a színek tartósságát. Az UV-sugarakat lehetetlen teljes mértékben blokkolni. Ezért az UV-Protect speciális adalékanyagot kapott. Ez az anyag megköti a szabad gyököket, így nem a szerves pigmenttel lép reakcióba a bomláskor keletkező vegyület. A színezőanyag sértetlen marad.
Mennyire tartós a vakolat színének UV-védelme?
Minden épületet más és más mértékben éri a napfény káros hatása. Függ a régiótól, a tájolástól és az egyéb környezeti elemektől is. Ugyanaz a festék vagy vakolat egészen eltérő élettartamot mutat különböző helyeken alkalmazva. Ezért az UV-védő szer hatását nem tudjuk abszolút értéken meghatározni. Tesztjeink alapján elmondható, hogy a FIT UV-Protecttel kezelt falfelületek színtartóssága négyszerese a kezeletlen felületekének. Amennyiben egy felület fél év alatt kezdene fakulni, úgy a védelem két évre tolja ki ezt az időt. Ha öt év múlva veszítene a szín az erejéből, a FIT UV-Protect húsz évig biztosítja az eredeti árnyalatot.
A szerves pasztát tartalmazó színeinket a FIT színkártyán külön jelzéssel láttuk el. Amennyiben ilyen színt kültéren szeretnének alkalmazni, minden esetben javasoljuk, hogy gondoskodjanak utólagos UV-védelemről!
Miért nincs eleve belekeverve a szerves színezékű anyagokba az UV-védelem?
Jogos kérdés. Egyszerűbb lenne, ha nem kellene a kész falat újabb bevonattal áthúzni. Egyszerűbb, de jóval drágább. Az építkezés, hőszigetelés eleve nem olcsó mulatság. Magyar cég vagyunk, ismerjük a magyar háztartások lehetőségeit. Bevonataink fejlesztésekor a minőség mellett fontos szempont, hogy megfizethető legyen a termék. Ez a szempont néha kompromisszumokkal jár. A színezővakolatok 1,5-2 mm vastagságban kerülnek a falakra. Az UV-védelem csak a vakolat külső felületén indokolt. A vakolatba keverve lényegesen több UV-védő anyag kerülne a bevonatba úgy, hogy a hatásfoka nem, az ára viszont jelentősen megnőne.
Ha hasznosnak tartja a cikket, segítse munkánkat egy megosztással a Facebookon!