Mire figyeljünk a vakolat színválasztás során?
A megfelelő FIT hőszigetelő rendszer kiválasztása után tapasztalataink szerint a legnehezebb feladat a vakolat színválasztás. A homlokzat megjelenése nap mint nap befolyásolja közérzetünket és hatással van a tágabb környezetünk megjelenésére is. Érdemes tehát időt szánni a különböző árnyalatok átgondolására. Rövid összefoglalónkban ehhez nyújtunk támpontokat.
Családi ház építése vagy felújítása során jellemzően kétféle módon történik a színválasztás. Ösztönösen, impulzus szerűen vagy átgondolt tervezés alapján.
Adjunk esélyt az új gondolatoknak
Sokszor tapasztaljuk, hogy a választás alapja valamilyen régről eredő érzelmi kötődés egy színhez. Az alap lehet bármilyen élmény: a szülői ház falai, egy kedvelt ruhadarab, könyvborító… Alapvetően nem rossz, ha ilyen módon merítünk ötletet. Gond akkor lesz, ha közben teljesen figyelmen kívül hagyjuk az épület adottságait. A szomszédos épületek színét, a zöld felületek arányát, a ház síkjainak ritmusát, az épület anyagait. Lehet, hogy a kedvenc színünk önmagában ragyogó, de homlokzatként nem szerencsés választás. Legyünk nyitottak a színválasztáskor – ne ragaszkodjunk mindenáron az első ötletünkhöz.
A divat múlandó
Kicsit tudatosabb attitűd jellemzi azokat, akik figyelembe veszik a lakókörnyezetüket és inspirációt gyűjtenek más épületekből. Ez mindenképpen jobb irány. Arra kell csupán figyelni, hogy elkerüljük az aktuális divat vadhajtásait. Otthonunk homlokzatát nem 5 évre színezzük. A tájolás és a környezeti hatásoktól függően 20-30 évig fogjuk élvezni a látványt. Egy-egy divathullám 5-10 év alatt lecseng. A kizárólag divat diktálta falaink hamar bosszantóvá vállhatnak. Kivédhetjük ezt a veszélyt azzal, ha tartózkodunk a szélsőséges megoldásoktól. Ne a mi házunk legyen a legtelítettebb színű, hogyha az erős színek a felkapottak és ne fessünk mindent fehérre, amennyiben épp a letisztult felületek a divatosak.
Tudatos választás
A legjobb megoldás, hogyha a fenti módszereket vegyítjük és közben figyelembe vesszünk még pár szabályt. Legyen személyes kapcsolatunk a színnel, de vegyük figyelembe a ház sajátosságait is. Tartsuk szem előtt az anyagszerűség elvét: ne erőszakoljuk meg természetellenes színekkel a különböző anyagokat. Például egy kőépület homlokzatán idegenül hat az erős narancs. Ugyanez a szín viszont feldobhatja az üveg homlokzati elemeket.
Figyeljünk a trendekre, de ne essünk túlzásokba. A visszafogottabb megoldások időtállóbbak.
Ne halmozzunk színre-színt. Ez nem azt jelenti, hogy minden egyszínű legyen, de alaposan át kell gondolnunk hány színt és milyen árnyalatot használunk. A családi házak esetében már azelőtt sok színt látunk mielőtt elkezdenénk a vakolást. Adott a tető színe (1), a nyílászárók színe (2), a közvetlen környezet, mint pl. a kert, fák, bokrok színe (3), felkerül majd a lábazati szín (4) és csak ezután érünk el a homlokzathoz. Látható tehát, hogy eleve már fent van 4 szín a házon. Hogyha emellé kettőnél több színt viszünk fel a falakra, akkor egészen biztosan zavaróan kaotikus lesz a látvány. Maradjunk tehát annál, hogy egy vagy maximum kétféle szín vagy árnyalat kerül a falakra. Ahogyan nő az épület mérete, kicsit lazul ez a szabály. Hogy ha lekerül egy elem a listáról, felkerülhet egy újabb homlokzati szín. Például egy többlakásos, lapostetős tásrsasház esetén már három homlokzat színnel játszhatunk.
Bónusz tippek
Lehetőleg kerüljük a színváltást a pozitív élek mentén. Amennyiben két homlokzati színt használunk, ügyeljünk rá, hogy eltérő telítettségűek vagy világosságúak legyenek. Ha a két szín telítettsége megegyezik, akkor konkurálna egymással, kioltják a másik hatását.