Színezővakolat választás – útmutató
A korszerű, színre kevert, vödrös vakolatok viszonylag új szereplők az építőiparban. Számtalan pozitív tulajdonságuk miatt hamar kedveltek lettek az építkezők körében. Mára szinte kizárólagosan színezővakoltokat használunk hőszigetelő rendszerek záró bevonataként és egyre több új alkalmazási területen is bevetjük őket. A színezővakolatok népszerűségét a gyártók nagy termékválasztékkal lovagolják meg. Ember legyen a talpán, aki eligazodik a sok hangzatos terméknév között. A nem megfelelően kiválasztott vakolat a későbbiekben sok bosszúságot és jelentős anyagi kárt okozhat. Építkezés, felújítás, hőszigetelés esetén minden esetben konzultáljon szakemberrel az anyagválasztásról. Segítségként összeállítottunk egy laikusoknak szóló segédanyagot, mely könnyen átlátható formában vezet végig a vakolatválasztás fontosabb szempontjain.
A színezővakolatok felhasználási területei
A legelterjedtebb gyakorlat, hogy a pár milliméter vastagságú díszítővakolatot hőszigetelő rendszerek végső bevonataként alkalmazzák. Azonban egyre többször találkozunk közvetlenül a falazatra felvitt színezővakolatokkal és remek példák vannak beltéri felhasználásra is. A vakolat nem csak esztétikai szerepet tölt be, hanem védi is otthonunkat. UV-sugárzás, csapó eső, por, szmog, hő – a minőségi színezővakolatok sikerrel veszik fel a versenyt a környezet károsító hatásaival szemben.
A díszítővakolat választás szempontjai
A kiindulási pontunk a kiválasztott ingatlan falazatának anyag. Egyszerűsítve azt kell megvizsgálnunk, hogy mennyire fontos a falazat páraáteresztő képessége. Vályog vagy vert falazat esetében nagyon fontos, tégla és beton falazat alkalmazásakor kevésbé jelentős. Ökölszabály, hogy vályog, vagy vegyes falazatú épületeket kizárólag olyan anyagokkal szigeteljünk, melyek páraáteresztők. A legideálisabb, hogyha nem zárjuk le ezeknek a falaknak a szellőzését, de ha muszáj szigetelni, akkor használjunk ásványigyapot táblákat és páraáteresztő színezővakolatot. A miértre egyszerű a válasz. A vályog falazat száraz állapotában szilárd és kiváló statikai paraméterekkel bír. Azonban, ha a nedvesség nem tud távozni a falból – mert például beborítjuk műanyag szigetelőlapokkal, a tulajdonságai rohamosan romlanak. Ezért fontos figyelnünk nem csak a kültéri bevonatokra, hanem a vályogházak beltéri falfestékeire is!
A páraáteresztő szigetelőtáblára páraáteresztő vakolatot kell felvinnünk. A vakolatok „lélegző képessége” a kötőanyaguktól függ. Jellemzően kétfajta kötőanyaggal kínálnak ilyen bevonatot a gyártók. A szilikonos vakolatok a páraáteresztő tulajdonság mellett remek vízlepergetők, kosztaszítók és mind kőzetgyapot, mind EPS hőszigeteléshez jól használhatók. A szilikát kötőanyagú vakolatok kiváló páraáteresztők.
Tégla és beton falazat esetén nem fenyeget minket ilyen veszély. Ezeket az ingatlanokat jellemzően EPS (polisztirol) szigetelőtáblákkal borítják be és gazdaságosabb, akril bázisú színezővakolattal díszítik. Az EPS táblák piacán egyre népszerűbb a grafitporral kevert polisztirol, amely jobb hőszigetelő tulajdonsággal bír hagyományos, fehér társainál. A színezővakolat szempontjából mindegy, hogy sima vagy grafitos EPS táblára tesszük.
Kötőanyagukat tekintve az EPS hőszigetelésre diszperziós, akril bázisú vakolatok kerülnek. Ezek az anyagok is remek mechanikai tulajdonságokkal rendelkeznek és olcsóbban elérhetők a szilikonos vagy szilikátos vakolatoknál.
A FIT színezővakolatcsalád
A százhalombattai FIT gyárban minden igényre fejlesztettünk megfelelő anyagokat.
Tégla, beton, nedvességre kevésbé érzékeny falazatok – EPS, polisztirol hőszigetelő rendszer – diszperziós, akril bázisú színezővakolat.
A legáltalánosabban használt terméktípus. A FIT-nél két verzióban gyártjuk. A kiemelt kötőanyag tartalma miatt extra ellenálló és nagy színválasztékban elérhető akril vakolatunk a FIT Silver. Gondoltunk azokra is, akik érzékenyebbek az árra, de nem szeretnének engedni a minőségből. A megoldásunk a FIT Bronze akril színezővakolat lett, mely a Silverrel ellentétben csak pasztell színekben érhető el.
Műemlékek, vályog falazatok – ásványi gyapot hőszigetelő táblák – szilikonos díszítővakolat
FIT Gold néven forgalmazott szilikonos termékünk csúcsminőséget képvisel. Ez a legjobb színezővakolatunk. Kőzetgyapotra és EPS-re is ajánljuk. Az akril bázisú anyagoknál jobb vízlepergető, színtartó tulajdonságokkal bír.
Hogyan lesz a vakolatból rendszer?
A FIT gyárban kezdetektől fogva arra törekszünk, hogy nemzetközi minőséget kínáljunk hazai árakon. A FIT minőség akkor garantálható, hogyha a felhasznált elemek mindegyike hasonlóan magas minőséget képvisel. A hőszigetelő rendszerek ragasztójaként használjon FIT ragasztótapaszt. Az EPS tapaszunkat évek óta megelégedéssel használják. A kifejezetten kőzetgyapotra fejlesztett ragasztótapaszunk 2022 ősze óta érhető el.
A hőszigetelő táblákra kerülő homlokzaterősítő hálót szintén a FIT ragasztótapasszal ágyazzuk be és ezzel az anyaggal húzzuk le egyenletesre a felületet a vakolás előtt.
A díszítővakolat felhordása előtt mindenképpen használjunk színre kevert FIT Base vakolatalapozót. Ez a réteg kis pluszköltséget jelent, de nagyon sokat tesz a minőséghez. Egyenletesebb, jobb tapadófelületet biztosít a vakolatnak ráadásul minimalizálja az egyenetlen felhordásból származó esztétikai hibákat.
Tudjon meg még többet színezővakolatainkról!
FIT Gold Szilikon vakolat
Csúcsminőségű szilikon vakolat. Páraeteresztő, vízlepergető, kosztaszító, tartós vékonyvakolat ragyogó színekben.
FIT Silver akril vakolat
Polisztirol táblás hőszigetelés magas minőségű bevonata. Akril bázisú vakolat hozzáadott szilikonnal és viasszal.
FIT Bronze akril vakolat
A leggazdaságosabb akril vékonyvakolat a FIT termékpalettán. A FIT színkártya halványabb színeiben érhető el.
FIT Rock lábazati vakolat
Extra erős, tiszta akrilát kötőanyagú lábazati vakolat. 13 féle FIT ásványi szemcséből több mint ezer féle esztétikus mintázatban érhető el.
Ha hasznosnak tartja a cikket, segítse munkánkat egy megosztással a Facebookon!