Hőszigeteléssel elérhető megtakarítás
második rész – Vegyes falazatú ház
A energiaköltségek drasztikus emelkedése miatt azokban is felmerülhetett az ingatlanok utólagos hőszigetelésének igénye, akik eddig nagyvonalúan tudták kezelni a kérdést. Az ingatlanok szigetelésével biztosan pénzt nyerünk. Beruházásunk az évek során megtérül, majd a szigeteletlen állapothoz képest hasznot hajt. Minél hamarabb belevágunk a munkálatokba, annál hamarabb termeli meg korszerűsített otthonunk a rá költött összeget.
A RenoPont Energetikai Otthonfelújítási Központ és a WWF Magyarország videósorozata segítséget nyújt a felújítás előtt állóknak. Négy típikus magyar ingatlantípus esetében, gyakorlati példákkal és konkrét számokkal mutatják be a sokszor költséges beruházás létjogosultságát. Milyen sorrendben érdemes elvégezni a felújítást? Mekkora megtakarítás várható a hőszigeteléstől? A FIT Tudástárban a videóriportok szemlézésével segítjük a korszerűsítést tervező családokat.
Régi építésű, egyszintes, kisvárosi családi ház példáján keresztül mutatja be a sorozat a vegyes falazatú épületek szigetelését. Az eset sajátossága, hogy az épület helyileg védett. Nem lehet akárhogyan hozzányúlni a homlokzathoz és a nyílászárókhoz. A településképet meghatározó homlokzati díszítőelemek eltünnének a hőszigetelő táblák alatt. Ilyen esetekben megoldás lehet ezeket az elemeket dokumentálni, majd polisztirolból újra alkotni. Az öreg nyílászárók tábláinak illesztése és az üvegezésük általában nem megfelelő. Sokszor olcsóbb újragyártatni az ablakokat, mint belevágni a felújításukba.
A vegyes falazatú házak esetében sokszor hiányzik a megfelelő alapozás vagy az alap vízszigetelése. A vályog érzékeny a nedvességre. Ahogyan nő a falazat nedvesség tartalma, úgy csökken a szilárdsága. A műanyag alapú szigetelőanyagok (EPS) páraáteresztő képessége minimális. Amennyiben ilyen anyagokkal vonnánk be a homlokzatot, a falból nehezen távozna a lakótérből felvett pára. Szellőztetéssel sokat lehet javítani a helyzeten, de a megnyugtató megoldás az, ha kőzetgyapottal szigetelünk és a színezővakolat választásnál is figyelembe vesszük a páraáteresztő képességet. A FIT Gold szilikonos színezővakolat például tökéletes megoldás kőzetgyapot szigetelés végső bevonatának.
A RenoPont videójában a tulajdonos 15 centis kőzetgyapot szigetelést tett a homlokzatra. A díszítőelemeket visszaépítette a szigetelt felületre. A nyílászárókat nem cserélték ki teljesen. A régi tokokba korszerű, három rétegű üveggel ellátott szárnyak kerültek. Árnyékolásra stílusos fa spalettákat használnak. Ezek nagy előnye, hogy kívül helyezkednek el, így nagy nyári melegben nem jutnak be a házba a a napsugarak. A ház klímájának optimalizálását segíti a falakra felfuttatott növényzet is.
A fűtést faelgázosító kazán üzembe helyezésével oldották meg. Egy szezonban nagyjából öt köbméter tüzifával tökéletesen kifűtik a lakást. A felújítás része volt még napelemek telepítése. A napelem rendszert úgy tervezték meg, hogy az ingatlan energiaigényén felül alkalmas legyen egy autó töltésére is.
Mindezekkel együtt a család energiával kapcsolatos költségei harmadára, negyedére csökkentek.