Hőszigetelés télen? Inkább ne!
A rezsiköltségek megugrása miatt még az anyag és munkadíjak emelkedése ellenére is megéri hőszigetelni otthonunkat. 2022 második felében érezhetően megnőtt a kereslet az utólagos hőszigetelő rendszerekre. Sokan nem tudták elvégezni a munkát nyáron vagy ősz elején és a téliesre forduló időben próbálják felrakni a hőszigetelő rendszert, hogy már ezen a télen is energiát takaríthassanak meg.
Írtunk már a téli hőszigetelés veszélyeiről, de az elmúlt napokban megszaporodtak a száradással kapcsolatos reklamációk, ezért fontosnak tartjuk, hogy újra és újra tudatosítsuk a felhasználókban: téli időszakban nem ajánlott hőszigetelni! Illetve lehet, de a végeredmény még akkor sem garantált, ha olyan minőségi anyagokkal dolgozunk, mint a Fit színezővakolat család.
Miért kerüljük a hőszigetelést hűvös, párás időben?
Ökölszabályként a hőszigetelő rendszer elemeinek felhasználási útmutatójában +5 Celsius fok feletti hőmérséklet szerepel. Ezt általában minden felhasználó tudja. Az viszont már kevesebbekben tudatosul, hogy az +5 fokos hőmérséklet a felhasznált anyagokra és az alapfelületre is vonatkozik a teljes száradási idő alatt! Tehát hiába van november végén napközben akár 8 fok, hogyha éjszakára fagypont környékére hűl az idő. Ilyen esetekben a száradási idő 12 óráról, akár 7 napra is nőhet. Ez olyan hosszú idő, hogy nem érdemes kockáztatni. Egy őszi eső napokkal a felvitel után is lemoshatja a száradó anyagot.
A pára miért gond?
A felhasználás feltételei között a hőmérséklet mellett a páratartalmat is meghatározzák a gyártók. A száradási időket általában 42%-os relatív páratartalomra számítják (és +20 Celsius fokra). A hőmérséklet és a páratartalom fordítottan arányos egymással. Az alacsonyabb hőmérsékletű levegő kevesebb párát tud magában tartani. Ősszel gyakori időjárási jelenség a köd, amely akkor jön létre, ha a hirtelen lehűlő levegő már nem képes megtartani a vízgőzt és az kicsapódik és finom vízpermet formájában elterül a levegőben.
A vizes anyagok kötése akkor lesz teljes, ha a bennük lévő víz teljesen elpárolog – megszárad az anyag. Hogyha a levegő telítve van vízgőzzel, akkor a ragasztóból, színezővakolatból nem tud távozni a víz, hiszen a levegő nem képes felvenni azt. Ezért a páratartalomra is fokozottan figyelnünk kell! Előfordulhat, hogy tartósan 5 foknál melegebb a hőmérséklet, viszont a levegő telítve van párával (ködös időben biztosan). Ilyenkor szintén drasztikusan lelassul az anyagok száradási ideje.
Mit tegyünk, ha már most télen szükségünk van a szigetelésre?
A fenti okok miatt nem ajánlott ebben az időszakban a vizes anyagokkal való munka. Kompromisszumként felmerülhet, hogy a szigetelőlapokat rögzítjük a homlokzatra – minden esetben mechanikusan is, dübelekkel – majd elvégezzük az üvegszövet háló beágyazását is a felületen. A beágyazott, simára lehúzott felület védi a hőszigetelést a tavaszi melegebb napok eljöveteléig. A színezővakolat felvitelével mindenképpen várjuk meg az optimális körülményeket.
Ha hasznosnak tartja a cikket, segítse munkánkat egy megosztással a Facebookon!