Hőszigeteléssel elérhető megtakarítás
első rész – a „Kádár-kocka”
A energiaköltségek drasztikus emelkedése miatt azokban is felmerülhetett az ingatlanok utólagos hőszigetelésének igénye, akik eddig nagyvonalúan tudták kezelni a kérdést. Az ingatlanok szigetelésével biztosan pénzt nyerünk. Beruházásunk az évek során megtérül, majd a szigeteletlen állapothoz képest hasznot hajt. Minél hamarabb belevágunk a munkálatokba, annál hamarabb termeli meg korszerűsített otthonunk a rá költött összeget.
A RenoPont Energetikai Otthonfelújítási Központ és a WWF Magyarország videósorozata segítséget nyújt a felújítás előtt állóknak. Négy típikus magyar ingatlantípus esetében, gyakorlati példákkal és konkrét számokkal mutatják be a sokszor költséges beruházás létjogosultságát. Milyen sorrendben érdemes elvégezni a felújítást? Mekkora megtakarítás várható a hőszigeteléstől? A FIT Tudástárban a videóriportok szemlézésével segítjük a korszerűsítést tervező családokat.
Kádár-kocka
Négyzetes alaprajzú, általában 100 m2 körüli alapterületű, földszintes, sátortetős családiház-típus. Magyarországon a 60-as, 70-es évek kedvelt formája volt. 840 ezernél is több ilyen kialakítású otthont tartanak nyilván az országban. Korabeli népszerűségének oka az egyszerű formából adódó könnyű kivitelezhetőség. Tervezésénél elsődleges szempont a praktikum és a gazdaságosság volt.
Energetikai szempontból sosem volt mintapélda a Kádár-kocka, de az alacsony energiaárak mellett házak fűtőanyag igénye nem volt elsődleges szempont. Ebből adódik, hogy átgondolt felújítással nagyon nagy mértékű hatékonyságjavulást és megtakarítást tudunk elérni ezeknél az ingatlanoknál.
A felújítás öt lépése
Nem mindegy, hogy milyen sorrendben kezdünk neki a munkálatoknak. Hogyha első lépésként a fűtésrendszert cseréljük le, könnyen lehet, hogy a homlokzat szigetelés után túlméretezett lesz a rendszerünk. Nézzük meg tehát, hogy mit érdemes korszerűsítenünk és hogyan épüljenek egymásra a munkafázisok!
- nyílászárócsere – a régi fa tokokon és szárnyakon keresztül pazarlóan szökik a meleg. Az elöregedett, vetemedett szerkezetek nem bírják el a korszerű, három rétegű üvegezést. Érdemes a nyílászárókat tokostól, mindenestől cserélni. A külső árnyékolók – redőnyök sokat javítanak a nyílászáró szigetelésén, de ne a régi belső tokos megoldásokat toldozgassuk.
- homlokzatszigetelés – a falak külső hőszigetelése látványos eredményt hoz. A RenoPont videójában bemutatott családi háznál 1680 köbméterről 1000 köbméterre csökkent a gázfogyasztás a 12 cm vastagságú EPS szigetelés felvitele után. 2009-ben még extrém vastagságúnak számított a 12 cm szigetelés. Ma már a 15 cm az általános, de a 20 centis lapok láttán sem húzzuk fel a szemöldökünk.
Ügyeljünk arra, hogy a falazathoz megfelelő szigetelőanyagot válasszunk! A téglaépítésű lakóházakra tökéletes megoldás az EPS lap + akril színezővakolat. A vályogházak esetén viszont páraáteresztő szigetelés és vakolatra van szükségünk – kőzetgyapot + szilikon színezővakolat. - lábazatszigetelés – szerencsés esetben a ház alapjai és vízszigetelése rendben van, így elég a lábazatra feltenni a tömör XPS lapokat és a nagy mechanikai ellenállósággal bíró lábazati díszítővakolatot. Rosszabb esetben a falak vízszigetelésével is foglalkoznunk kell. Mindenképpen érdemes megszűntetni a vizesedést, mert a falak hőszigetelő képessége drasztikusan romlik a nedvesség megjelenésével. Nem beszélve az egészségkárosító penész megjelenéséről!
- födémszigetelés – talán a legegyszerűbb fázis a födém szigetelése. Amennyiben nem használjuk padlásként a tetőteret, úgy elég lehet, ha a padlóra házilag terítünk kőzetgyapot paplant, vagy táblákat. A táblák megőrzik tartásukat, nem esnek össze, így hosszú távon jobb megoldást jelentenek, mint a üveggyapot paplan.
- a fűtési rendszer korszerűsítése – ha megvagyunk az első négy lépéssel, akkor érdemes energetikai szakemberrel felméretni az immár kiválóan szigetelt házunkat és a szakvélemény alapján méretezni az otthonunk fűtőrendszerét. A régi FÉG gázkazánok, vagy vegyes tüzelésű kazánok jellemzően nagyon magas hőmérsékletre fűtötték fel a radiátorok vizét. A kondenzációs kazánok használatával a fűtővíz hőmérséklete meg is feleződhet!
A felújítással elérhető megtakarítás
A típikus Kádár-kockák esetén a fenti lépésekkel 60-80 százalékos energia megtakarítást érhetünk el. Ágazati számítások szerint a felújítás 5-8 év alatt térül meg.