Algásodó falak tisztítása
Hogyan nyerheti vissza eredeti színét a homlokzati fal?
Megérdemelten pukkantunk pezsgőt a házfelújítás végén, miután becsuktuk a kaput az utolsó mester mögött. A ház pompásan fest körbe szigetelve, színezve. Nem volt olcsó, borzasztóan elfáradtunk a munkák során, de megérte. Csak ebben az életben ne kelljen már újra hozzányúlni!
Ismerős érzés?
Jó hír, hogy kellő odafigyeléssel a színezővakolatok élettartamát megsokszorozhatjuk. A Fit Tudástár korábbi bejegyzésében áttekintettük, hogy miért kell védeni a homlokzati bevonatokat a Nap káros UV-sugárzásától és hogyan tudjuk akár négyszeresére növelni a vakolat színtartósságát. Tudja, hogy az UV sugárzás veszélyén kívül mitől kell még tartani?
A színező vékonyvakolattal bevont homlokzatok nagy része 5-10 év elteltével mintha bekoszosodna. A felületeken szürkés, zöldes foltok jelennek meg. Azt gondolnánk, hogy ez a struktúrába megtapadó por és szmog bűne. Részben igen, de túlnyomórészt a „koszosodásért” élő organizmus felel. Ez az alga!
Nem kosz, alga
Mit keresnek az algák a falon?
Az algák egyszerű és szívós élőlények. Könnyedén megjelennek minden nedves felületen, így a színezővakolatok felszínén kicsapódó párában is. A szigetelt épületek külső felszíne az őszi, téli időszakban hidegebb, mint a szigeteletlen házaké. Egyszerűen azért, mert a szigetelés nem engedi át a fűtött belső tér melegét. A nagy, hideg felületeken nagyobb eséllyel csapódik ki a levegő nedvességtartalma. Ezért, különösen a legkevesebb napfényt kapó északi homlokzatok esetén, gyakori a nedvesedés. Amennyiben a homlokzatot növényzet árnyékolja be, csökken a Nap szárító hatása, így ezek a felületek is veszélyezetetettek az algásodás szempontjából.
Hogyan rombolják az algák a vakolatot?
Szerencsére sehogy. Jelenlétük csupán esztétikai hiba. A vakolat szerkezetét nem károsítják. Házunk értékét viszont jelentősen csökkenti, ha a külső falaink úgy néznek ki, mintha egy posztapokaliptikus Hollywoodi szuperprodukció díszlete lenne.
Nem szeretném, hogy csúnya legyen a házam – mit tegyek az alga ellen?
Józan paraszti ésszel közelítve, a válasz: le kell mosni. Ez eddig igaz, de nem mindegy, hogy miképpen. A háztartások egyik Jolly Jokere a nagynyomású mosó használata például kifejezetten káros lehet. Szépen lemossa az algát, de mechanikusan károsíthatja a vakolat felületét és ami a nagyobb gond, a nagyon finomra porlasztott víz behatol a felület mikro repedéseibe így kiváló táptalajt biztosít az algák újabb virágzásához. A magasnyomású tisztítóval kezelt felületeken hamarosan, az eredetinél nagyobb mértékben tapasztaljuk majd az algásodást.
Ezért mindenképpen vegyszeres tisztítást javaslunk.
A Fit Algalemosó szert ecsettel vagy szórógéppel juttassuk a tisztítandó falakra. 15-20 percig hagyjuk a szert a falon. Ennyi idő alatt a Fit elpusztítja az algákat. Ezután tiszta vízzel mossuk le a felületet. Ekkor se használjunk nagynyomású mosót! Normál nyomással használhatunk slagos lemosást, ez egy alapos esőzésnek megfelelő terhelést jelent a bevonatnak. Az erősen szennyezett részeken a lemosás során használhatunk finomszőrű kefét vagy rongyot. Az esetek nagy részében egy mosás tökéletes eredményt ad, de a nagyon vastagon fertőzött részeken szükséges lehet a kezelés megismétlése.
Ennyi az egész?
Nagyon régi felületek esetén ezután indokolt lehet az újra vakolás, vagy a felület átfestése kültéri homlokzatfestékkel. Mondanom sem kell, hogy a Fit termékkínálatában megtalálható tartós vakolatok és homlokzatfestékek garantáltan nem okoznak csalódást. Az esetek nagy részében viszont a homlokzatunk újra a régi pompájában tündököl. Mintha újra színeztük volna a falakat. Fontos viszont tudni, hogy a tisztítás csak átmeneti sikert hoz. A környezeti okok miatt (párakicsapódás, nedvesedés) idővel az algák újra teret hódítanak majd. Ezt a folyamatot lassíthatjuk speciális, a vakolatnál, festéknél lényegesen olcsóbb anyagok használatával. A Fit Kőbalzsam például szilikonos védőbevonatot képez a falakon, amely megnehezíti a nedvesség és a kosz megtapadását. Az algák ideális életkörülményeinek gátlása passzív védelem. Emellett algaölő adalékanyaga aktívan is írtja a kéretlen alga és mohatelepeket.
Ha hasznosnak tartja a cikket, segítse munkánkat egy megosztással a Facebookon!