Mire figyeljünk a beltéri falfesték színének kiválasztásakor?
Nagyon nem mindegy, hogy milyen színű beltéri falfesték kerül otthonunk falaira. Egyszerűnek tűnik a választás – ha tetszik egy szín, mehet, ha nem szeretjük, kerüljük el. Ennél azért kicsit összetettebb a dolog. A falszín hatással van a mindennapos közérzetünkre.
Jó ha tudjuk beltéri falfesték választáskor
- Szemünk több tízezer színárnyalatot képes megkülönböztetni.
- A színek biokémiai reakciókat váltanak ki testünkben és hatással vannak nemcsak hangulatunkra és kedélyállapotunkra, de hormonháztartásunkra, így azon keresztül az egész szervezetünk működésére is.
- Mivel a szín az anyagi világban elektromágneses sugárzás, nem kell látnunk, hogy hatással legyen ránk, gondoljunk csak a gyógyításban használt infravörös lámpára
- Ezen kívül a különböző színeknek általános szimbólumrendszere van
- Bonyolítja még a helyzetet, hogy a színek hangulatunkra, érzelmeinkre kedélyállapotunkra gyakorolt hatása egyénenként változó
Anno rajz és fizika órákon mindenki tanult a színekről. Megismertük az alap- és kevert színeket, az alapvető színkontrasztokat. Ezt a tudást érdemes feleleveníteni, amikor otthonunk színén gondolkozunk. A közeljövőben egy Fit Tudástár bejegyzést szentelünk majd a témának. Most nyolc pontban adunk általános segítséget a színválasztáshoz.
A kedvenc szín kérdése
Ha van is kedvenc színünk, bánjunk óvatosan vele, mert nem ugyanazt jelenti egy színt a falon, vagy a ruhán látni. Nem biztos, hogy egy sötétkék szobában derűsen tudunk élni, bármennyire is kedveljük a kék mélyebb árnyalatait.
A szoba funkciója
Vegyük figyelembe, hogy a helyiség, amit színezni fogunk milyen funkciót fog betölteni. Pihenni szeretnénk ott, vagy dolgozni, esetleg aktívan kikapcsolódni? Ennek tudatában érdemes tájékozódni, mely színek élénkítenek, melyek nyugtatnak, melyek stimulálnak, feltöltenek stb. Ha nincs erről előzetes ismeretünk, ajánljuk a Fit Tudástár színeket boncolgató bejegyzését.
A szín telítettsége
Általános és fontos szabály, hogy a választott színnek ne a legélénkebb árnyalata kerüljön a falra. Választhatunk sötét vagy világos, színt, erőset vagy halványat, de mindenképpen legyen tompa, tört szín. Az élénk, vibráló színtől elfárad az agyunk, a szemünk és feszültek leszünk. Nem kell lemondani róluk, de inkább a kiegészítőkön jelenjen meg, kis mennyiségben.
Divatszínt vagy klasszikust?
A beltéri falfestékek színét is meghatározza a divat. A festékgyártó cégek, így a Fit festékek is követik a trendeket. Öt évvel ezelőtt közel sem kínáltunk ekkora választékot pl. szürkékből. Az aktuális divatról a különböző lakberendezési újságokban, honlapokon tájékozódhatunk. A divatszínek hátránya, hogy jellemzően gyorsabban változnak, mint ahogy újra kell festeni a lakást (ha Fit Prémium beltéri falfestéket használnak, akkor biztosan így van) Bánjunk óvatosan az erőteljesebb, éppen divatos színekkel. Lehet, hogy a következő évben már nem lesz annyira menő.
Számít a környezet
Nézzük meg a szobában/helyiségben lévő berendezési tárgyak színét, hiszen a fal színének ezekkel kell harmonizálnia. A bútorokkal nem szokott gond lenni, egy átlag lakásban ez fa színű, fehér vagy fekete. Jobban oda kell figyelni viszont az egyéb, apróbb kiegészítőkre, textilekre: szőnyeg, függöny, kanapé, stb. Ha ezeket nem cseréljünk le festés után, mindenképpen figyelni kell rájuk a színválasztásnál. Ha bizonytalanok vagyunk, akkor egy semleges színnel kevesebb kockázatot vállalunk.
Számít a felület nagysága
Tartsuk szem előtt azt a törvényszerűséget, hogy az élénk, meleg színek kisebb felületen is erős hatást keltenek, míg a mélyebb, hideg, illetve a semleges színek nagyobb felületen is bátrabban alkalmazhatók. Természetesen egy adott árnyalat érvényesülése nagyban függ az aktuális fényviszonyoktól is.
Térformálás színekkel
A világos színek tágítják, a sötétebb árnyalatok optikailag zsugorítják belső tereinket. Ugyanakkor egy jól megválasztott sötét árnyalatú szín bár lehet szűkebb, de bensőségesebb, varázslatosabb hangulatot tud teremteni, nem véletlenül látunk magazinokban akár fekete vagy sötétkék falakat.
A sötét árnyalatok ára
Jó ha tudjuk azt is, minél sötétebb színt választunk, a kikeveréséhez annál több pigmentre (színhordozó anyag) van szükség, ami jelentősen növeli az árat. Amikor viszont világos színre váltunk, ennek elfedéséhez több takaró rétegre van szükség. A sok sötét felületet tartalmazó szobák, helyiségek legnagyobb problémája, hogy nagyon nehéz bennük a világosság érzetét kelteni. Egy sötét tér megvilágításához kb. kétszer annyi lámpa kell, mint fehér falfelület esetén. A valóságos veszteség, ami a visszavert fény mennyiségi különbsége valójában nem sok, azonban szemünk a sötét szobát, azonos világítás mellett sokkal sötétebbnek érzékeli.
A Fit gyárban kétféle beltéri falfestéket készítünk. A Fit Optimum festékünk receptúráját úgy állítottuk össze, hogy nagyon kedvező áron elérhető legyen. Cserébe ez a festékünk csak finom pasztell árnyalatokban érhető el. A csúcsminőségű Fit Prémium falfesték a Fit színskála szinte minden színében rendelhető. Fedőképessége kimagasló a magyar mezőnyben.
Színválasztáskor fontos, hogy a színkártya alapján válasszunk színt és nem a számítógép monitorjáról. A színkártyán ténylegesen az adott falfesték valós árnyalata látható, míg a monitoron megjelenő színek csak tájékoztató jellegűek!