Milyen ragasztó kell a hőszigeteléshez?
Nagyobb a szerepük, mint gondolná!
A hőszigetelő rendszerek szürke (szó szerint) eminenciása. A ragasztótapaszokról kevés szó esik, amikor a házunk hőszigetelését tervezzük. Fontosabbnak tűnik a megfelelő szigetelőlap kiválasztása, a színezővakolat típusa és természetesen mindenekelőtt a színe 😊. Pedig a nem megfelelő minőségű ragasztótapasz az egész rendszert tönkre teheti.
A ragasztótapasz szerepe a hőszigetelésben
Ragasztás
Két feladata is van a ragasztótapaszoknak. Először is rögzítik a szigetelő lapokat a falfelülethez. A ragasztáshoz kétféle technika terjedt el. Ideális esetben „telibe” kenhetjük a polisztirol tábla egyik fal felé eső oldalát, így a teljes felületen tapad a lap a falhoz. A „perem-pont” módszer lényege pedig, hogy a táblákat a szélei mentén megkenjük ragasztóval, majd a lap közepén a teret arányosan elosztva, két sorban 3-3 ragasztópogácsát helyezünk el. Az így felhelyezett tábláknál figyelnünk kell rá, hogy legalább 40 százalékban borítsa ragasztó a felületet.
Mindkét módszernél lényeges, hogy a táblák szélei tökéletesen tapadjanak a falhoz, hogy a levegő ne áramolhasson szabadon a szigetelőanyag és a falazat között. A polisztirol alatt áramló hideg levegő páralecsapódást okozhat. A hőtágulás miatt pedig a rosszul rögzített táblák a széleknél elmozdulhatnak, ami esztétikailag és funkcionálisan is rombolja a drága szigetelésünket.
Felületképzés, erősítés
A ragasztótapaszok másik felhasználási területe a szigetelőtáblák külső bevonása, az erősítésnek szánt üvegszövet háló beágyazása és sima, eldolgozott felület biztosítása a színezővakolat számára. Ennél a munkafázisnál nagyon fontos, hogy milyen a tapasz összetétele. A homok töltőanyaggal készülő ragasztókban a különféle méretű szemcsék szabályozatlanul vannak jelen. Beágyazáskor, simításkor nehezebb velük dolgozni. A FIT ragasztótapaszok töltőanyaga a precíz őrléssel megfelelő méretűre finomított dolomit. A jó töltőanyagnak és a minden FIT ragasztótapaszban megtalálható kenhetőséget javító adalékanyagoknak köszönhetően a cement alapú, zsákos ragasztónk könnyen eldolgozható. Használatakor egyszerűen alakíthat ki tökéletes felületeket. A jó eldolgozhatósággal a munkavégzés során időt takarít meg.
Milyen szigetelőanyaghoz, milyen ragasztó ajánlott?
A hőszigetelő rendszerekben jellemzően 3 féle anyagot használnak szigetelő táblaként. A legelterjedtebb az EPS tábla (polisztirol lap, közismert nevén: hungarocell). Egyre kedveltebb a polisztirol habosításakor grafit adalékkal dúsított grafitos EPS tábla. Végül ott van a kiváló páraáteresztő képessége miatt szinte mindenféle falazaton használható kőzetgyapot tábla.
Az EPS hőszigetelő rendszerek kiváló eleme a FIT polisztirol ragasztótapasz. A dolomit töltőanyag és a kenhetőség javító adalékok miatt közkedvelt a kivitelezők körében. Ráadásul van még egy olyan tulajdonsága, ami elsőre nem szembetűnő, de a minőségi munkához elengedhetetlen. A cementbázisú polisztirol ragasztók használatakor a kötés folyamán nagy jelentősége van, hogy mennyi ideig tartja meg a vizet a ragasztó. A cementnek a tartós kötés kialakulásához vízre van szüksége. Ezért locsoljuk például a friss betont. Víz nélkül a cementes anyag „kiég”, felülete porzós lesz, kötése gyenge. A FIT polisztirol ragasztótapaszba ezért keverünk víztartó adalékokat. Ezek segítségével az anyag a teljes kötés kialakulásáig megtartja a vizet.
A grafitos EPS tábla nagyon hasonlít a sima EPS anyaghoz. A hozzá kevert grafit sötétszürkévé teszi a színét (és javítja a hőszigetelő képességét, de ezt részletesen kitárgyaltuk a hőszigetelő rendszerek leírásánál). A színbéli különbség nagyban befolyásolja a velük való munkát. A hófehér EPS táblák visszaverik a napfényt, így akár kánikulában is ugyanúgy dolgozhatunk velük, mint a kora tavaszi időszakban. A sötét grafitos EPS táblák viszont magukba szívják a hőt. Tűző napnak kitéve a ragasztás során jelentősen felmelegedhetnek. A hőtágulás miatt a táblákba ilyenkor kis méretváltozás történhet. A nem megfelelő ragasztótapasz a táblák kis elmozdulásait nem tudja követni. Ilyenkor a ragasztótól elválik a polisztirol. Jó esetben tart még a dübel, rossz esetben leválik az addig felrakott szigetelés. Ebből adódik, hogy a grafitos EPS táblákat kizárólag abban az esetben ragasszuk a FIT polisztirol ragasztótapasszal, amikor a munka során nincsenek kitéve a tűző nap hevítő hatásának. Ha nyáron készítjük a hőszigetelést, akkor a grafitos EPS-hez használjuk a FIT prémium kőzetgyapot ragasztótapaszát.
A kőzetgyapot pozitív tulajdonságait szintén taglaltuk már a megfelelő oldalakon. A ragasztótapasz szempontjából azért érdekes, mert egészen más a szerkezete és a felülete, mint a polisztirol tábláknak. A hagyományos ragasztó elválik az ásványi gyapot szálaktól. Ezért fejlesztettük ki a FIT prémium kőzetgyapot ragasztót. A nagyobb kötőanyag és adalékanyag tartalmú ragasztótapasz tartós tapadást biztosít a kőzetgyapot tábláknak és a grafitos EPS tábláknak egyaránt.
Ha hasznosnak tartja a cikket, segítse munkánkat egy megosztással a Facebookon!